Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. máj 2025Meniny má Viliam
< sekcia Zahraničie

Arákčí mieri do Saudskej Arábie na rokovania o Pásme Gazy a Libanone

Na snímke Abbás Arákčí. Foto: TASR/AP

Arákčí navštívi toto kráľovstvo, aby prehĺbil diplomatické snahy Iránu, uviedol hovorca iránskeho rezortu diplomacie na sociálnej sieti X.

Teherán 9. októbra (TASR) - Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí navštívi v stredu Saudskú Arábiu, aby tam rokoval o snahách na ukončenie útokov Izraela na militantnú skupinu Hamas v Pásme Gazy a šiitské hnutie Hizballáh v Libanone. Oznámilo to iránske ministerstvo zahraničných vecí, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Arákčí navštívi toto kráľovstvo, aby prehĺbil diplomatické snahy Iránu, uviedol hovorca iránskeho rezortu diplomacie na sociálnej sieti X. Dodal, že Arákčího cesta bude zameraná na zastavenie "genocídy a agresie izraelského režimu, aby sa zmiernilo utrpenie našich bratov a sestier v Pásme Gazy a Libanone".

Palestínsky Hamas i libanonský Hizballáh sú súčasťou tzv. osi odporu podporovanej Iránom, pripomína AFP.

Irán, v ktorom dominuje šiitský islam, a prevažne sunitská Saudská Arábia obnovili svoje diplomatické vzťahy vlani v marci po siedmich rokoch na základe prekvapivej dohody vyjednanej s pomocou Číny.

Saudská Arábia pozastavila Spojenými štátmi sprostredkovávané rokovania o uznaní Izraela po tom, čo vlani v októbri vypukla vojna v Pásme Gazy medzi Hamasom a židovským štátom.

Irán v pondelok označil vlaňajší útok Hamasu na Izrael, v dôsledku ktorého vojna v Pásme Gazy vypukla, za zlomový bod v boji Palestínčanov proti Izraelu. Teherán pritom tiež od vypuknutia tejto vojny opakovane obviňuje Izrael, ktorý je jeho úhlavným nepriateľom, z páchania genocídy a vojnových zločinov, pripomína AFP.

Arákčí však v piatok v libanonskom Bejrúte po rozšírení tohto konfliktu aj do Libanonu uviedol, že Teherán podporuje snahy o "súbežné" prímerie v Libanone i Pásme Gazy.

Fico: Ak sankcie proti Rusku neohrozujú záujmy SR, sme jednotní s EÚ

Danko odsúdil hlasovanie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára (Smer-SD), ktorý minulý týždeň podporil ďalší balík európskych sankcií namierených na Rusko.

- Zo Štátneho fondu rozvoja bývania bude možné podporiť aj výstavbu či kúpu internátu, jeho zateplenie alebo modernizáciu. O podporu na rozšírenie ubytovacích kapacít pre žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl bude môcť požiadať samosprávny kraj či vysoká škola.

- Súd vo Francúzsku uznal v stredu lekára na dôchodku za vinného zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia 299 obetí a odsúdil ho na 20 rokov odňatia slobody.

- Izraelská armáda zabila predpokladaného vodcu militantného hnutia Hamas v Pásme Gazy Muhammada Sinwára, potvrdil v stredu izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu upozornil, že ak by Ukrajina nebola pozvaná na júnový summit aliancie NATO, znamenalo by to víťazstvo ruského prezidenta Vladimira Putina nie nad Ukrajinou, ale nad samotnou Alianciou.

- V obci Dolná Mičiná v okrese Banská Bystrica došlo v stredu k zrážke vozidla s medveďom. Medveď je pravdepodobne zranený a môže byť nebezpečný, dohľadať sa ho pokúsi zásahový tím.

- Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s vyhrážkami generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a jeho manželke.

- Michal Ščašný skončil na vlastnú žiadosť v pozícii hlavného trénera futbalistov MŠK Žilina. Spolu s ním odchádza z lavičky „šošonov“ aj jeho asistent Patrik Durkáč.

- Rada EÚ na stredajšom zasadnutí prijala právne akty, ktorými zrušila všetky ekonomické sankcie voči Sýrii s výnimkou opatrení založených na bezpečnostných dôvodoch. TASR o tom informuje podľa tlačovej správy Rady EÚ.

- Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť tohtoročnej novely zákona o neziskových organizáciách, ktorú napadla skupina opozičných poslancov parlamentu.

- Po utorkovom útoku medveďa neďaleko slovinského hlavného mesta Ľubľana je napadnutá žena v kritickom stave.

- Vláda pomôže samosprávam s vyplatením odmeny 800 eur pre ich zamestnancov. Obce, mestá a samosprávne kraje získajú na tento účel viac ako 100 miliónov eur.

- Ruský prezident Vladimir Putin podmieňuje ukončenie vojny na Ukrajine písomným záväzkom západných lídrov, že NATO sa viac nebude rozširovať smerom na východ, ako aj zrušením časti protiruských sankcií.

- Súčasný štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Michal Kaliňák sa stal splnomocnencom vlády SR pre územnú samosprávu. Rozhodla o tom vláda na svojom stredajšom zasadnutí.

- Firmy by mohli dostať od štátu podporu aj v súvislosti s americkými clami, a to rozšírením vonkajších faktorov o nepredvídateľné mimoriadne situácie.

- Britský spisovateľ indického pôvodu Salman Rushdie vyhlásil, že ho potešil najvyšší možný trest odňatia slobody pre muža, ktorý sa ho v roku 2022 pokúsil zavraždiť pri útoku nožom.

- Na stredajšom hlavnom pojednávaní v prípade vraždy študenta Daniela Tupého odmietli vypovedať všetci svedkovia. Traja to odôvodnili tým, že by si výpoveďou mohli privodiť trestné stíhanie.

- Český expremiér a predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš verí, že ho súd v kauze Farmy Čapí hnízdo (FČH) oslobodí. Povedal to v stredu pred začiatkom pojednávania na Vrchnom súde v Prahe, ktoré v rámci odvolacieho konania pokračuje už tretí deň.

- Slovenskej republike podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho chýba dlhodobá vízia, ktorú by napĺňali rôzne vlády naprieč politickým spektrom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko pri hraniciach s ukrajinskou Sumskou oblasťou zhromažďuje až 50.000 vojakov. Ukrajinskí predstavitelia v uplynulých dňoch potvrdili, že ruským silám sa v regióne podarilo dobyť niekoľko dedín.

- Na diaľnici D2 v bratislavskom tuneli Sitina smerom do Petržalky sa v ľavom jazdnom pruhu zrazili dve autá. Vodiči hlásia zdržanie 45 minút.