Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Armáda v Kamerune zaútočila na palác, ktorý čaká na zápis do UNESCO

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch vo svojom vyhlásení pripustila, že vládni vojaci sa mohli domnievať, že v paláci sa skrýva skupina anglofónnych separatistov.

Douala 12. októbra (TASR) - Elitné kamerunské jednotky koncom septembra zaútočili na palác v Bafute a vyplienili ho. Palác je kandidátom na zápis na zoznam svetového dedičstva UNESCO. O útoku listom informoval kráľ tejto lokality nachádzajúcej sa v anglojazyčnej časti na západe Kamerunu, kde armáda už dva roky bojuje proti separatistom.

Útok v piatok potvrdila aj ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW), uviedla agentúra AFP. HRW vo svojom vyhlásení pripustila, že vládni vojaci sa mohli domnievať, že v paláci sa skrýva skupina anglofónnych separatistov.

HRW vo svojom vyhlásení pripomenula, že palác v Bafute je "viac ako budovy a vzácne predmety", je súčasťou histórie Kamerunu a kľúčovým prvkom jeho kultúrnej identity. HRW apelovala, že znepriatelené strany by mali zaistiť ochranu tohto kultúrneho dedičstva.

Kamerunská armáda sa k incidentu zatiaľ nevyjadrila, pokračovala agentúra AFP.

Kráľ Abumbi II. v liste guvernérovi oblasti, ktorý bol zverejnený v piatok, informoval, že vojaci prenikli do paláca násilím a obsadili jeho časť vyhradenú pre kráľovné, pričom princov a princezné vystavili "brutálnemu a neľudskému správaniu".

V liste sa píše, že išlo o vojakov elitnej jednotky rýchleho určenia (BIR), ktorí "zničili a znesvätili 350 rokov existujúce posvätné miesta" a zranili viaceré osoby. Z paláca odniesli viacero vzácnych predmetov vrátane bronzovej masky z 18. storočia a zlatých náhrdelníkov.

Táto vojenská operácia podľa kráľovho listu trvala asi tri hodiny a uskutočnila sa počas tradičného obradu, na ktorom sa zúčastnilo okolo 200 ľudí.

Anglicky hovoriaci tvoria asi pätinu z 24 miliónov obyvateľov Kamerunu. Koncentrujú sa najmä v severozápadných a juhozápadných regiónoch, pričom sa sťažujú na diskrimináciu a marginalizáciu, najmä v oblasti vzdelávania, súdnictva a ekonomických príležitostí.

Odhaduje sa, že pri násilí páchanom armádou a separatistami bolo v Kamerune zabitých takmer 3000 ľudí a viac ako pol milióna ich utieklo zo svojich domovov.