Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Arménsko je 27 rokov nezávislým štátom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Po vyhlásení nezávislosti Arménsko uznali desiatky štátov a nadviazali s ním diplomatické styky. Prvou krajinou, ktorá tak urobila, bola Litva.

Jerevan 21. septembra (TASR) - Arménsko oslavuje 21. septembra sviatok - Deň nezávislosti. V ten deň v roku 1991 obyvatelia krajiny v celonárodnom referende hlasovali o vyhlásení nezávislosti od Sovietskeho zväzu (ZSSR), do ktorého Arménsko vstúpilo v roku 1920.

V roku 2018 Arméni oslávia 27. výročie nezávislosti svojej krajiny. V súčasnosti je to tretia arménska republika, pred ňou mali Arméni prvú republiku (v rokoch 1918-1920) a Arménsku sovietsku socialistickú republiku (1920-1991).

Ako uviedol portál panarmenian.net, 21. september 1991 sa stal dňom zrodu tretej Arménskej republiky. Od toho dňa Arméni budujú svoju budúcnosť a cítia sa byť hospodármi na svojej zemi.

Presne 21. septembra 1991 na základe rozhodnutia Najvyššieho sovietu Arménskej sovietskej socialistickej republiky (ASSR) sa uskutočnilo referendum o vystúpení zo ZSSR a o vytvorení nezávislého štátu Arménsko. Za vystúpenie zo ZSSR kladne hlasovalo približne 95 percent oprávnených voličov. Oficiálne nezávislosť Arménska vyhlásil Najvyšší Soviet ASSR o dva dni - 23. septembra 1991 po tom, ako schválil Deklaráciu o štátnej nezávislosti Arménska.

Po vyhlásení nezávislosti Arménsko uznali desiatky štátov a nadviazali s ním diplomatické styky. Prvou krajinou, ktorá tak urobila, bola Litva. Počas roku 1991 nezávislosť Arménska uznalo 47 štátov. Slovensko nadviazalo diplomatické styky s Arménskom 14. novembra 1993.

Arménsko slávi 28. mája štátny sviatok - Deň republiky. Tento deň má v krajine aj názov Deň obnovenia štátnosti. Pred 100 rokmi, 28. mája 1918, bola obnovená nezávislosť Arménska. Jeho ľud žil takmer 600 rokov pod jarmom cudzích dobyvateľov, uviedli arménske zdroje.

Po májových bitkách pri Sardarapate, Baš-Aparanom a Karakilisou vznikla v roku 1918 Prvá arménska republika a ľud krajiny obnovil svoju štátnosť. Arménska národná rada 28. mája 1918 vyhlásila nezávislosť Arménska. Prvá arménska republika trvala do 2. decembra 1920.

V septembri 1920 Turecko napadlo Arménsko a začala sa turecko-arménska vojna. Arménsko sa dostalo do ťažkej situácie, ekonomika bola vyčerpaná. V októbri sa vláda obrátila na Ligu národov so žiadosťou o sprostredkovateľstvo. V decembri 1920 Liga národov odmietla prijať Arménsko za svojho člena. V tom čase Arménsko utrpelo porážku, turecké vojská obsadili vyše polovicu jeho územia.

V Jerevane bola 2. decembra 1920 podpísaná dohoda medzi Ruskou sovietskou federatívnou socialistickou republikou (RSFSR) a Arménskom, podľa ktorej bolo Arménsko bolo vyhlásené za sovietsku republiku. O deň neskôr bola podpísaná mierová zmluva, ktorou sa skončila arménsko-turecká vojna.

Arménsko sa stalo sovietskou socialistickou republikou a ako súčasť Sovietskeho zväzu zotrvala až do jeho rozpadu v roku 1991.

Majstrovstvá sveta v hokeji v roku 2029 budú na Slovensku

Na Slovensku sa v ére samostatnosti uskutočnil svetový šampionát v rokoch 2011 a 2019.

,aktualizované 

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.

- Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje v piatok proces s obžalovaným exministrom financií a guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) Petrom K., ktorý však na pojednávaní nie je prítomný.

- Polícia v Turecku zadržala takmer 70 ľudí počas razií spojených s údajnou korupciou v Istanbulskej radnici, oznámili v piatok turecké médiá. Došlo k tomu dva mesiace po zadržaní Ekrema Imamogla, istanbulského starostu a rivala tureckého prezidenta Erdogana.

- Takmer rok po prerušení diplomatických stykov medzi Panamou a Venezuelou sa medzi týmito krajinami obnovia komerčné lety.

- Zemetrasenie s magnitúdou 6,3 otriaslo v piatok indonézskym ostrovom Sumatra, uviedol tamojší úrad pre meteorológiu, klimatológiu a geofyziku

- Hokejisti Floridy Panthers zvíťazili v noci na piatok aj v druhom stretnutí na ľade Caroliny Hurricanes 5:0 a vo finále Východnej konferencie vedú 2:0 na zápasy.

- Južná Kórea a Spojené štáty nevedú žiadne rokovania o stiahnutí amerických vojakov z krajiny, uviedlo v piatok juhokórejské ministerstvo obrany. Reagovalo tak na tvrdenie denníka Wall Street Journal, že Washington čiastočné stiahnutie zvažuje.

- Severná Kórea (KĽDR) vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne.

- Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.