Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 14. jún 2025Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

Asadom vymenovaný sýrsky premiér súhlasí s odovzdaním moci povstalcom

Na snímke ľudia počas druhého dňa osláv obsadenia mesta povstalcami v sýrskom Damasku v pondelok 9. decembra 2024. Palestínske hnutie Hamas v pondelok zablahoželalo obyvateľom Sýrie k zvrhnutiu prezidenta Bašára Asada a vyzvalo na jednotu v krajine. Foto: TASR/AP

O odovzdaní moci v Sýrii v pondelok s Džalálím rokoval vodca sýrskych povstalcov abú Muhammad Džawlání, ktorý teraz používa svoje pravé meno Ahmad Husajn Šara.

Bejrút 9. decembra (TASR) - Sýrsky premiér Muhammad Džalálí súhlasí s odovzdaním moci povstaleckým silám, ktoré po bleskovej ofenzíve v nedeľu zosadili režim prezidenta Bašára Asada. TASR o tom informuje na základe správy britského denníka The Guardian.

Podľa tohto zdroja, citujúceho televíziu al-Arabíja, Džalálí súhlasí s odovzdaním moci povstaleckej "vláde záchrany". O odovzdaní moci v Sýrii v pondelok s Džalálím rokoval vodca sýrskych povstalcov abú Muhammad Džawlání, ktorý teraz používa svoje pravé meno Ahmad Husajn Šara.

Podľa videa zverejneného televíznymi kanálmi blízkymi povstalcom sa na schôdzke zúčastnil aj Muhammad Bašír, ktorý vedie "vládu záchrany" v bašte povstalcov na severozápade Sýrie a o ktorom sa v médiách hovorí ako o budúcom predsedovi vlády v prechodnom období.

Džawlání, vodca Organizácie pre oslobodenie Levanty (Hajat Tahrír aš-Šám), ešte v nedeľu informoval, že Džalálí zostane v Damasku, aby v nadchádzajúcich mesiacoch viedol prechodnú vládu. V pondelok však bola dosiahnutá dohoda, že Džalálí moc odovzdá povstalcom.

Islamistickí povstalci spustili svoju nečakanú ofenzívu proti režimu Bašára Asada koncom novembra. V rýchlom slede obsadili veľké mestá ako Aleppo, Dajr az-Zaur, Hamá a Homs. V noci na nedeľu vstúpili aj do hlavného mesta Damask.

PELLEGRINI: Ukážme politikom, že o konfrontačný štýl tu nie je záujem

Chcel by som pripraviť možno najprv jedno veľké stretnutie v Bratislave a potom minimálne v ôsmich krajoch. Nazvem to summit o budúcnosti Slovenska, vyhlásil prezident (správa, PODCAST, VIDEO).

- Bývalý anglický futbalový reprezentant David Beckham získal titul rytier Radu britského impéria a s ním súvisiaci šľachtický titul sir.

- Počet obetí havárie lietadla spoločnosti Air India v indickom meste Ahmadábád sa zvýšil na 274, informovali v noci tamojšie médiá po tom, čo záchranné tímy vytiahli spod trosiek 29 mŕtvych tiel a čiernu skrinku.

- Vo francúzskom meste Nice sa skončila konferencia OSN o oceánoch (UNOC3) jednomyseľným prijatím politického vyhlásenia - bez zmienky o uhlí, rope a zemnom plyne, napísala agentúra AFP.

- Irán podnikol nový raketový útok na Izrael, oznámila v noci iránska štátna televízia, na ktorú sa odvolala agentúra AFP.

- Plánovaná konferencia Organizácie Spojených národov (OSN) o možnom riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu založenom na existencii dvoch samostatných štátov, ktorá sa mala konať budúci týždeň v New Yorku, je z bezpečnostných dôvodov odložená.

- Iránske úrady tvrdia, že izraelské útoky spôsobili iba obmedzené škody v zariadeniach na obohacovanie uránu v oblastiach Fordó a Isfahán.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval Iráncov, aby sa spojili proti zlovestnému a utláčateľskému režimu, ktorý im vládne.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na pokračovanie jadrových rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom, na ktorý zaútočil Izrael.

- Izraelskí záchranári v piatok večer oznámili, že v strednej časti krajiny evidujú sedem ľahko zranených po tom, ako Irán vypálil na Izrael salvu rakiet.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok odsúdil izraelské útoky na Irán. Oznámil to Kremeľ po telefonických rozhovoroch Putina s iránskym náprotivkom Masúdom Pezeškijánom a izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

- Zložka izraelskej armády, ktorá má na starosti civilnú obranu, v piatok nariadila obyvateľom celého Izraela, aby až do odvolania zostávali blízko protileteckých krytov. Informoval o tom spravodajský web The Times of Israel.

- Americký prezident Donald Trump v piatok v rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že nie je jasné, či Irán po izraelských útokoch ešte má jadrový program. Izraelská armáda medzičasom oznámila, že dosiaľ zasiahla viac ako 200 cieľov v Iráne, píše TASR.

- Obranca Milan Škriniar by údajne mohol zemieriť do SSC Neapol k svojmu spoluhráčovi zo slovenskej futbalovej reprezentácie Stanislavovi Lobotkovi.

- Iránsky jadrový program predstavuje už roky kľúčovú výzvu pre Európu, Spojené štáty i celé medzinárodné spoločenstvo. Ak by totiž Teherán získal jadrové zbrane, malo by to ďalekosiahle dôsledky nielen pre celý blízkovýchodný región.

- Americký prezident Donald Trump tvrdí, že vedel o pláne Izraela zaútočiť na jadrové zariadenia v Iráne. Povedal to v piatok agentúre Reuters.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa plánuje stretnúť so spolkovým kancelárom Rakúskej republiky Christianom Stockerom. Hovoril s ním o tom v piatkovom telefonickom rozhovore, o ktorom informuje na sociálnej sieti.

- Predstavitelia opozičného Progresívneho Slovenska (PS) vrátane predsedu hnutia Michala Šimečku sa v piatok v Prahe stretli s českým prezidentom Petrom Pavlom. Témou diskusie boli česko-slovenské vzťahy.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker počas návštevy v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN) podpísal v mene SR Memorandum o porozumení k štúdii uskutočniteľnosti pre budúci kruhový urýchľovač (FCC – Future Circular Collider).

- Komisár Rady Európy (RE) pre ľudské práva Michael O’Flaherty v piatok vyhlásil, že slovenskí poslanci by nemali prijímať ústavné zmeny, ktoré oslabujú všeobecnú ochranu ľudských práv alebo ktoré oslabujú ľudské práva konkrétnych skupín v spoločnosti.