Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

ASEAN zamietol účasť lídra mjanmarskej junty na svojom summite

Na archívnej snímke summit Združenia štátov juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Foto: TASR/AP

K prekvapivo tvrdému postoju ASEAN-u došlo po tom, čo junta odmietla požiadavku, aby sa mimoriadny vyslanec pre Mjanmarsko Erywan Yusof mohol stretnúť so všetkými zainteresovanými stranami.

Rangún 16. októbra (TASR) - Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) zamietlo lídrovi vojenskej junty v Mjanmarsku účasť na svojom summite, ktorý sa uskutoční tento mesiac. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.

Ministri zahraničných vecí z regiónu ASEAN sa na mimoriadnom zasadnutí v piatok dohodli, že namiesto Min Aun Hlaina pozvú na summit, ktorý sa bude konať v termíne 26.-28. októbra, "nepolitického predstaviteľa" z Mjanmarska, uviedol vo vyhlásení Brunej, ktorý aktuálne združeniu ASEAN predsedá.

K prekvapivo tvrdému postoju ASEAN-u došlo po tom, čo junta odmietla požiadavku, aby sa mimoriadny vyslanec pre Mjanmarsko Erywan Yusof mohol stretnúť so všetkými zainteresovanými stranami - vrátane zvrhnutej de facto premiérky Aun Schan Su Ťij.

Singapurské ministerstvo zahraničných vecí podľa agentúry Reuters uviedlo, že ide o "ťažké, ale potrebné rozhodnutie" nevyhnutné na to, aby si združenie ASEAN udržalo svoju dôveryhodnosť. Dôvodom je "nedostatočný pokrok" pri implementácii päťbodového plánu na obnovu pokoja v krajine, na ktorom sa lídri ASEAN-u vrátane Mjanmarska dohodli v apríli.

Vojenský prevrat v Mjanmarsku sa začal 1. februára 2021. K puču došlo v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb. Armáda prevrat zdôvodnila podozreniami z volebných podvodov pre drvivé víťazstvo Národnej ligy za demokraciu (NLD) vedenej laureátkou Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij.

Moc v krajine oficiálne prevzal veliteľ ozbrojených síl. Výsledky volieb vyhlásil za neplatné a oznámil, že sa uskutočnia nové voľby po skončení výnimočného stavu, ktorý má trvať jeden rok. Okrem Su Ťij bol zadržaný aj prezident Win Mjin, ďalší členovia vlády aj parlamentu. Mjanmarské bezpečnostné zložky podľa OSN usmrtili už vyše 1000 civilistov a tisíce ľudí zadržali.