Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Zahraničie

Parlamentné voľby v Bielorusku neboli podľa OBSE nestranné a slobodné

Volička vhadzuje svoj hlas vo volebnej miestnosti v Minsku počas parlamentných volieb 23. septembra 2012. Foto: TASR/AP Photo

Nedeľňajšie hlasovanie bojkotovali hlavné opozičné strany a ich výsledkom je parlament zložený výlučne z nezávislých alebo kandidátov verných Lukašenkovi.

Brusel 24. septembra (TASR) - Parlamentné voľby v Bielorusku, ktorým dominovali kandidáti verní prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, neboli voľbami slobodnými a nestrannými, konštatovala dnes Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

"Tieto voľby neboli súťaživé od samého začiatku," uviedol vo vyhlásení osobitný koordinátor OBSE Matteo Mecacci. "Slobodné voľby sú tam, kde môžu ľudia slobodne hovoriť, organizovať sa a kandidovať na funkciu - a to sme v tejto kampani nevideli."

Nedeľňajšie hlasovanie bojkotovali hlavné opozičné strany a ich výsledkom je parlament zložený výlučne z nezávislých alebo kandidátov verných Lukašenkovi, čo posilnilo jeho autokratickú 18-ročnú vládu.

Predbežné hodnotenie vo svojej správe zverejnila OBSE, ktorá vyslala na voľby 330 pozorovateľov. Konštatovala v ňom, že mnohí prominentní politici, ktorí mohli zohrať vo voľbách významnú úlohu, "zostali vo väzení alebo sa nemohli zaregistrovať pre záznam v trestnom registri."

Mecacci ďalej konštatoval: "Boli sme tu v roku 2010, keď boli niektorí z týchto ľudí prvýkrát zatknutí a uväznení, a sme smutní, že ich hlasy neboli počuť v tejto kampani."

Pozorovatelia podľa neho tiež nemali dostatočnú príležitosť sledovať sčítavanie odovzdaných hlasov, z ktorého mali negatívny dojem vo viacerých sledovaných volebných strediskách, dodala OBSE.

Do parlamentu sa nedostal ani jeden zástupca umiernenej opozície, Bielorusko bude mať v parlamente iba provládnych poslancov. oznámil na tlačovej konferencii predstaviteľ volebnej komisie Nikolaj Lazovik: "Zdá sa, že kandidáti opozičných strán sa netešia dôvere svojich voličov."

Opozícia sa do bieloruského parlamentu nedostala ani v rokoch 1999 a 2004. Na týchto voľbách sa zúčastnili dve opozičné sily: hnutie Za slobodu a komunisti. Dve najväčšie - Bieloruský národný front a Zjednotená občianska strana - svojich kandidátov stiahli z predvolebnej kampane na protest proti perzekúcii zo strany bieloruských úradov.

Ashtonová a Füle označili voľby v Bielorusku za premárnenú šancu

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová a eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle dnes v spoločnom stanovisku pre médiá označili voľby v Bielorusku ako ďalšiu premárnenú šancu pre demokraciu.

"Nedeľňajšie parlamentné voľby v Bielorusku predstavujú ešte jednu premárnenú príležitosť pripraviť voľby v súlade s medzinárodnými štandardmi," uviedli Ashtonová a Füle.

Obaja predstavitelia EÚ upozornili, že únia veľmi pozorne sledovala predvolebný vývoj v tejto krajine ako aj dianie počas samotného volebného dňa. A aj napriek tomu, že možno povedať, že došlo k určitým zlepšeniam vo volebnom procese, napríklad k úpravám volebného zákona, všeobecné skonštatovanie je také, že voľby sa opäť konali v atmosfére zastrašovania a represií zo strany štátnej moci.

Ashtonová a Füle uviedli, že voľby neboli organizované nezaujatým spôsobom a odporúčania Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) neboli rešpektované. Vrátane odporúčaní o možnosti voľného združovania sa občanov a slobody slova.

"Vyzývame bieloruské úrady, aby prijali opatrenia na úplnú implementáciu medzinárodných záväzkov v oblasti ľudských práv a demokratických princípov a sme pripravení podať Bielorusku pomocnú ruku pre úspešné zakončenie tohto procesu," uvádza sa v spoločnom stanovisku oboch predstaviteľov EÚ.


Bieloruský prezident Alexander Lukašenko spolu s najmladším synom Nikolajom vhadzuje volebný lístok do urny v nedeľu 23. septembra 2012
Foto: TASR/AP Photo


MZV SR: Voľby v Bielorusku nemožno považovať za slobodné a spravodlivé

Ministerstvo zahraničných vecí SR konštatuje, že nedávne parlamentné voľby v Bielorusku nemožno považovať za slobodné a spravodlivé v zmysle naplnenia medzinárodných štandardov a štandardov OBSE, a to ani napriek viacerým zlepšeniam oproti minulosti.

"Bieloruské orgány síce umožnili napríklad verejné vystúpenia niektorých opozičných kandidátov, politických strán a hnutí a pozvali volebnú pozorovateľskú misiu OBSE, avšak počas celého volebného procesu bolo zaznamenaných mnoho nedostatkov," uvádza sa vo vyhlásení MZV SR. Tie sa týkali najmä implementácie medzinárodných právnych záväzkov Bieloruska. "Proces sčítavania hlasov nebol dostatočne transparentný, neexistovali pre všetkých kandidátov rovnaké možnosti vedenia predvolebnej kampane. Mnohí opoziční politici a aktivisti, odsúdení v politických procesoch, ostali vo väzení," zdôvodnilo ministerstvo.

MZV preto vyzýva bieloruské vedenie na demokratizáciu politického systému v krajine, odstránenie deficitov vo sfére ľudských a politických práv občanov a ďalšie zdokonaľovanie volebného systému v súlade s medzinárodnými záväzkami krajiny a jej domácou legislatívou. "SR je pripravená prispieť v tomto procese, a to aj s využitím existujúcich programov a projektov Európskej únie," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.