Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Zahraničie

Atény vyzvali EÚ, aby naliehala na Turecko ohľadne migračnej dohody

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Atény požiadali EÚ o pomoc už v januári, podľa slov gréckeho ministra pre migráciu to však neprinieslo žiaden výsledok.

Atény/Brusel 28. júla (TASR) - Grécko vyzvalo v stredu Európsku úniu, aby naliehala na Turecko a žiadala ho o dodržiavanie jeho záväzkov vyplývajúcich z migračnej dohody z roku 2016, dosiahnutej medzi Bruselom a Ankarou. V súlade s touto dohodou by malo Turecko prijímať z gréckych ostrovov migrantov, ktorých žiadosť o azyl tam zamietli. To však Ankara už takmer poldruha roka odmieta, uvádza agentúra DPA.

Grécky minister pre migráciu Notis Mitarakis v stredu informoval, že na gréckych ostrovoch je momentálne 1908 migrantov, ktorých žiadosti o azyl úrady zamietli. Úniu v tejto veci požiadal o pomoc. Grécko môže v súvislosti so zmienenou dohodou posielať takýchto utečencov do Turecka. Za každého vráteného Sýrčana však má EÚ prijať iného sýrskeho utečenca z Turecka a zároveň aj Ankare poskytovať finančnú podporu na to, aby sa mohla o prijatých utečencov postarať, pripomína DPA.

Ankara však v marci 2020 prestala prijímať zamietnutých azylantov, pričom ako dôvod uvádzala obavy zo šírenia nového koronavírusu. Mitarakis uviedol, že Turecko už 17 mesiacov odmieta v tomto smere spolupracovať, a to aj napriek skutočnosti, že testovanie na koronavírus je možné absolvovať pri repatriačnom procese. Atény požiadali EÚ o pomoc už v januári, podľa slov gréckeho ministra pre migráciu to však neprinieslo žiaden výsledok.

Ilustračné foto.
Foto: TASR/AP


Európska komisia priznala, že predmetný list dostala. Jej hovorca pre agentúru DPA uviedol, že "Komisia si uvedomuje výzvy, ktorým čelí Grécko" a "naďalej podporuje všetko úsilie o obnovenie repatriácií (utečencov) z gréckych ostrovov do Turecka" vyplývajúcich zo zmienenej dohody.

Mitarakis teraz očakáva, že Turecko splní svoje záväzky týkajúce sa jednak repatriácie nelegálnych migrantov, ako aj snáh o predchádzanie nelegálneho prekračovania hraníc. Grécky minister svoje stredajšie vyhlásenie adresoval podpredsedovi EK Margaritisovi Schinasovi, eurokomisárke pre vnútorné veci Ylve Johanssonovovej a šéfovi Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) Fabriceovi Leggerimu.

Na gréckych ostrovoch žije v súčasnosti približne 6650 migrantov, uvádza DPA.