Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Avramopulos: Otázka utečencov na mori sa týka celého Stredomoria

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nastal čas, aby EÚ prijala politické rozhodnutia, čo znamená, že musíme mať politické riešenie pre všetky členské štáty, uviedol eurokomisár Dimitris Avramopulos.

Vittoriosa/Brusel 23. septembra (TASR) - Európska únia by mala byť "v prvej línii" riadenia migračnej krízy spolu s krajinami ako Taliansko, Grécko, Malta, Španielsko a Cyprus. Podľa agentúry AFP to v pondelok uviedol eurokomisár pre vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos na minisummite na Malte zameranom na problematiku nelegálnych utečencov zachránených na mori.

"Európa musí byť lepšie pripravená a musí stáť v prvej línii s krajinami ako sú Taliansko, Grécko, Malta, Španielsko a Cyprus," povedal Avramopulos na podujatí, ktoré sa snaží nájsť vhodný mechanizmus na automatické prerozdeľovanie utečencov zachránených na mori.

Na schôdzke sa zúčastňujú ministri vnútra Nemecka, Francúzska, Talianska a Malty, ku ktorým sa pripojil aj ich fínsky rezortný kolega ako predstaviteľ krajiny momentálne predsedajúcej v Rade EÚ.

Avramopulos zároveň pripomenul, že hoci sa minisummit na Malte zameriava predovšetkým na situáciu v centrálnej časti Stredozemného mora, v iných častiach tohto regiónu treba riešiť podobné situácie.

"Nastal čas, aby EÚ prijala politické rozhodnutia, čo znamená, že musíme mať politické riešenie pre všetky členské štáty," uviedol eurokomisár.

V súvislosti s rokovaniami na Malte však panujú aj obavy, aby prípadné rozhodnutie o automatickom prerozdeľovaní iba utečencov zachránených v centrálnom Stredomorí nebolo vnímané ako nekorektné z pohľadu krajín, kam migranti prichádzajú odinakiaľ. Je to najmä prípad Grécka, kam prichádzajú migranti cez východné Stredomorie, a tiež Španielska, kam sa dostávajú cez západnú časť.

Týmto obavám nasvedčujú aj tohoročné štatistiky. Od začiatku januára sa v Taliansku alebo na Malte vylodilo iba 13 percent zo 67.000 nelegálnych migrantov prichádzajúcich do Európy, v Grécku to bolo 57 percent a v Španielsku 29 percent.

Spravodajca TASR Jaromír Novak