Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Azerbajdžan stopol delegáciu z EÚ po kritike porušovania ľudských práv

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Delegácia EK mala navštíviť Azerbajdžan na budúci týždeň a rokovať tam o navrhovanej dohode o strategickom partnerstve.


Baku 11. septembra (TASR) - Azerbajdžan zrušil dnes nadchádzajúcu návštevu delegácie Európskej komisie (EK) a vyjadril sa, že môže prehodnotiť svoje vzťahy s Európskou úniou po tom, ako ho Európsky parlament (EP) vyzval na prepustenie odsúdenej investigatívnej novinárky Chadidže Ismajlovovej a niekoľkých bojovníkov za ľudské práva z väzenia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ľudskoprávni aktivisti obvinili prezidenta Ilhama Alijeva, že vedie rozsiahlu kampaň, aby umlčal politickú opozíciu, a svojich kritikov posiela do väzenia. Alijevova vláda však tvrdí, že v krajine vládne sloboda slova a fungujú opozičné médiá.

EP vo štvrtok prijal uznesenie, v ktorom vyzýva na okamžité a bezpodmienečné prepustenie Chadidže Ismajlovovej a niekoľkých ďalších ľudskoprávnych aktivistov a právnikov.

"Rozhodnutie zrušiť návštevu (EK) súvisí s predpojatým uznesením o Azerbajdžane,"
uviedlo azerbajdžanské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. "Všeobecne by sme mali prehodnotiť naše vzťahy s EÚ, kde sú silné protiazerbajdžanské a protiislamské tendencie," citovala ministerstvo agentúra Reuters.

Azerbajdžan ležiaci pri Kaspickom mori je prevažne moslimská republika s deviatimi miliónmi obyvateľov. Západ Azerbajdžan vníma ako alternatívu k Rusku pre dodávky ropy a plynu, hoci ho kritizuje za porušovanie ľudských práv.

Delegácia EK mala navštíviť Azerbajdžan na budúci týždeň a rokovať tam o navrhovanej dohode o strategickom partnerstve. Azerbajdžanské ministerstvo zahraničných vecí si dnes v súvislosti s uznesením EP predvolalo vedúcu delegácie EK v krajine Malenu Mardovú.

"Sústavný predpojatý postoj EP k Azerbajdžanu ukazuje, že záležitosť ľudských práv je využívaná ako nástroj politického nátlaku na krajinu. Poslanci EP by mali vedieť, že tieto pokusy sú od samého počiatku predurčené na neúspech," povedal Mardovej námestník ministra zahraničných vecí Mahmúd Mammadgulijev.

Ismajlovová (39) pracuje pre Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL) a je známa odhaľovaním korupcie v radoch vládnucej elity. Dňa 1. septembra ju odsúdili na 7,5 roka väzenia za spreneveru, ilegálne obchodné aktivity, daňový únik a zneužitie funkcie.

Podľa Amnesty International je novinárka, pracujúca pre rozhlasovú stanicu, ktorú financuje americká vláda, väzňom svedomia a obvinenia voči nej boli vymyslené, aby zastavili odhaľovanie korupcie.