Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Zahraničie

Irán údajne nehlási skutočné počty obetí koronavírusu

Ženy s ochrannými rúškami sedia na autobusovej zastávke v meste Zandžán na severozápade Iránu, archívne foto. Foto: TASR/AP

Podľa neverejných vládnych záznamov si koronavírus do 20. júla vyžiadal takmer 42 000 obetí, iránske ministerstvo zdravotníctva však dovtedy nahlásilo iba 14 405 prípadov.

Teherán 3. augusta (TASR) – V Iráne údajne zomrelo na koronavírus až trikrát viac ľudí, než uvádza tamojšia vláda, napísala v pondelok internetová stránka stanice BBC.

Podľa neverejných vládnych záznamov si koronavírus do 20. júla vyžiadal takmer 42 000 obetí, iránske ministerstvo zdravotníctva však dovtedy nahlásilo iba 14 405 prípadov.

Počty nakazených sa taktiež líšia takmer o polovicu. Teherán hlási 278 827 infikovaných, BBC však tvrdí, že nakazených môže byť až 451 024 obyvateľov.

Prvé úmrtie na chorobu COVID-19, ktorú koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, v krajine evidujú ku 22. januáru. Vyplýva to z lekárskych záznamov, ktoré BBC poskytol neznámy zdroj.

Napriek tomu, že stanica podľa vlastných slov zatiaľ nevie potvrdiť, či tento informátor pracuje pre iránsku vládu, alebo ako dáta získal, mená a osobné informácie viacerých zosnulých z uniknutých dokumentov boli už predtým BBC známe.

Oficiálne však vláda potvrdila prvú obeť koronavírusu 19. februára, teda takmer o mesiac neskôr. Dovtedy však v krajine podľa Teheránu zomrelo už 52 ľudí, píše BBC.

Viacerí lekári sa pre BBC vyjadrili, že bezpečnostné a spravodajské služby vyvíjali na ministerstvo zdravotníctva tlak, aby neinformovali o skutočných číslach prípadov.

„Zo začiatku nemali testovacie súpravy – keď ich dostali, tak ich dostatočne nepoužívali. Bezpečnostná služba bola v pozícii nepriznať existenciu koronavírusu v Iráne," vyjadril sa pre BBC jeden lekár, ktorý si želal byť nemenovaný.

Až video, ktoré zverejnili dvaja bratia, obaja lekári z mesta Kom, donútilo ministerstvo zdravotníctva potvrdiť prvý prípad úmrtia, píše BBC.

Bratia Mohammad a Alí Molajovci po smrti svojho tretieho súrodenca trvali na tom, aby bol otestovaný na koronavírus. Výsledok testu bol pozitívny – rovnaký prípad sa neskôr potvrdil u viacerých pacientov rovnakej nemocnice, kde ich brat zomrel.

Napriek tomu štátna televízia odvysielala kritickú reportáž a klamlivo súrodencov obvinila, že video s ich bratom bolo staré niekoľko mesiacov, približuje BBC.

Iránske ministerstvo zdravotníctva však tvrdí, že dáta týkajúce sa prípadov nákazy a smrti, ktoré odovzdáva Svetovej zdravotníckej organizácii, sú transparentné a vzdialené od akýchkoľvek výchyliek.