Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

BBC oslavuje deväťdesiate výročie

BBC. Ilustračné foto Foto: TASR/AP

BBC malo byť nezávislým médiom s funkciou vzdelávať, informovať a zabávať národ. Tiež nemala podliehať politickým vplyvom a konkurencií. Takúto víziu mal jej prvý riaditeľ John Reith.

Londýn/Bratislava 17. októbra (TASR) - Britskú rozhlasovú spoločnosť (British Broadcasting Company - BBC) založili v Londýne pred 90 rokmi 18. októbra 1922. V zakladajúcej korporácii boli americké spoločnosti podnikajúce vo Veľkej Británii (General Electric Company, Western Electric a Marconi Company). Sídlom spoločnosti bol Magnet House v Londýne. Na čelo BBC sa dostal vtedy mladý 33-ročný John Reith. British Broadcasting Company sa zmenila v roku 1927 na British Broadcasting Corporation.

Podľa Johna Reitha mala byť BBC nezávislé médium, ktoré malo vzdelávať, informovať a zabávať národ. Nemalo podliehať politickým vplyvom a tlaku komercie. Z koncesionárskeho poplatku 50 pencí mala ísť polovica pre BBC, aby boli atribúty jej nezávislosti potvrdené. Rozhlasová stanica začala v Londýne s pravidelným denným vysielaním 14. novembra 1922. Na druhý deň sa vysielalo aj z ďalších britských miest Birminghamu a Manchesteru. V priebehu prvého roka BBC priniesla poslucháčom rozhlasové hry, koncerty populárnej i vážnej hudby, rozhovory a zábavné programy. Rozhlas v Británii rýchlo nadobudol popularitu a stal sa moderným sociálnym a kultúrnym fenoménom.

Ľudia spočiatku prijímali signál stanice na jednoduchých kryštálkach, hľadali ho pohybom antény. Zvuk sa počúval v slúchadlách. Potom sa objavilo bakelitové rádio. Otvorenie prvého vysielača dlhých vĺn v Daventry v roku 1925 umožnilo príjem signálu v celej Británii. V roku 1926 mala rozhlasová stanica už 2 milióny 250 tisíc poslucháčov. Taký vysoký počet nik nepredpokladal. Počet vzrástol do roku 1938 na 8 miliónov 500 tisíc. V tom čase mohlo signál BBC prijímať 98 percent obyvateľov krajiny.

V BBC aj deratizéri

Stanica sa v roku 1923 presťahovala do priateľských, no bizarných priestorov v Savoy Hill, v ktorých boli častými návštevníkmi aj deratizéri. Mládenci v gumových rukaviciach aplikovali prípravky medzi kašľajúcimi a kýchajúcimi rozhlasákmi. Atmosféru pripomínajúcu pánsky klub s nevyhnutnou whisky a sódou obľuboval aj George Bernard Shaw. V štúdiu s dlhými závesmi na stenách sa sformoval rozhlasový spevácky zbor, pribudla predpoveď počasia a športové spravodajstvo. Zvuk londýnskeho Big Benu a greenwichské pípnutie vstúpilo do éteru v roku 1924.

Kráľ Juraj V. bol prvým britským panovníkom, ktorého mohli Briti počuť z rozhlasu počas otváracieho ceremoniálu na Výstave britského impéria vo Wembley. Prenos jeho príhovoru v roku 1924 prilákal k ampliónom na uliciach také davy ľudí, že sa zastavila cestná premávka.

Vysielanie BBC exponenciálne rástlo, dve štúdiá sa onedlho rozšírili na deväť a stiesnené no útulné prostredie Savoy Hillu osireli, keď sa BBC v máji 1932 presťahovalo do prvej londýnskej budovy vystavanej špeciálne pre účely rozhlasu.