Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Belgicko je paralyzované generálnym štrajkom proti úsporným plánom

Belgicko Foto: TASR/AP

Každodenný chod života zasiahlo najmä prerušenie dopravy.

Brusel 15. decembra (TASR) - Belgicko je dnes úplne paralyzované celoštátnym generálnym štrajkom zameraným proti úsporným opatreniam federálnej vlády. Vzdušný priestor nad krajinou je uzavretý, vlaky a autobusy nepremávajú, rovnako ani verejná hromadná doprava v Bruseli a vo väčšine miest. Zastavená je výroba vo fabrikách, štrajk postihol aj obchodné strediská, väčšinu škôl a univerzít, súdov a vládnych úradov.

Od začatia svojho akčného plánu, ktorý odborové centrály prijali 15. októbra, odborári presadzujú štyri hlavné požiadavky: udržanie kúpnej sily obyvateľstva, zachovanie súčasného stavu sociálneho zabezpečenia, vyššiu zamestnanosť a spravodlivejšie zdaňovanie.

Za dva mesiace od prijatia akčného plánu odbory postupne uskutočnili sériu štrajkov, počnúc celonárodným protestom 6. novembra a pokračujúc troma štrajkami v jednotlivých provinciách, z ktorých najväčší bol pred týždňom v Bruseli. Toto snaženie vyústilo do dnešného všeobecného štrajku, ktorý má byť najmohutnejším protestom proti vláde za posledných 20 rokov.

Štrajk oficiálne začal v nedeľu večer o 22. hodine a má trvať po dobu 24 hodín. Okrem sektoru výroby, dopravy a služieb, štrajk sa týka aj nemocníc, ktoré dnes prijímajú iba urgentné prípady, a tiež väzníc, ktoré fungujú v režime minimálnej prevádzky. Do štrajku vstúpili aj zamestnanci upratovacích služieb, v Belgicku dnes odpad nikto neodváža.

Pred veľkými fabrikami a priemyselnými prevádzkami štrajkujúci odborári zriadili kontrolné stanovištia na zabránenie vstupu pracujúceho personálu.

Štrajkujúci v nočných hodinách obsadili verejné priestranstvo pred budovou Belgickej národnej banky v centre Bruselu a nikomu nedovolia vstup do budovy. Podľa vyjadrenia odborárov, centrálna banka slúži záujmom vlády pri presadzovaní úspornej finančnej politiky.

Každodenný chod života zasiahlo najmä prerušenie dopravy. Bruselské letisko, hlavné letisko krajiny, oznámilo, že dnes boli všetky lety zrušené. Dovedna ide o 600 letov. Prístup na druhé najväčšie letisko v Charleroi je nemožný, podobne je odstavené aj letisko v meste Liege. Vlaková doprava bola prerušená, vrátane medzinárodných spojov a rovnaký scenár v belgických mestách postihol aj autobusovú a električkovú dopravu, keď hliadky štrajkujúcich už počas noci obsadili depá električiek a autobusov. Metro v Bruseli je rovnako nefunkčné.

Štrajk postihol aj veľké nákupné centrá, ktoré dnes zostali zavreté. Situáciu v zásobovaní zachraňujú malé obchody a prevádzky.

V utorok štrajkové aktivity nahlásili policajti. Ich protest proti zámerom vlády sa má prejaviť prísnejšími kontrolami účastníkov cestnej dopravy, čo v skutočnosti má spôsobiť spomalenie premávky a ekonomické škody spôsobené oneskoreným príchodom do práce a do úradov.