Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Belgický kráľ určí nového zostavovateľa budúcej koaličnej vlády

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Strany takzvanej "arizonskej vlády" sa nedohodli na projekte daňovej reformy, ktorý predložil De Wever.

Brusel 23. augusta (TASR) - Kráľovský palác v piatok v tlačovej správe potvrdil, že belgický kráľ Filip súhlasil s uvoľnením predsedu Novej flámskej aliancie (N-VA) Barta De Wevera z jeho misie zostavovateľa novej federálnej vlády. K dohode medzi kráľom a De Weverom došlo vo štvrtok večer po ich stretnutí v Kráľovskom paláci, informuje spravodajca TASR s odkazom na správy belgických médií.

"Kráľ prijal jeho rezignáciu a v piatok 23. augusta začína konzultácie s lídrami ďalších politických strán zúčastňujúcich sa na zostavení novej vlády," uvádza sa vo vyhlásení Kráľovského paláca.

De Wever predložil kráľovi svoju rezignáciu vo štvrtok večer po tom, ako neuspel v rokovaniach s flámskou sociálnodemokratickou stranou Vooruit, flámskymi kresťanskými demokratmi (CD&V), frankofónnym liberálnym Reformným hnutím (MR) a frankofónnou kresťanskodemokratickou stranou Zapojení.

Strany takzvanej "arizonskej vlády" sa nedohodli na projekte daňovej reformy, ktorý predložil De Wever. Spornú otázku zdaňovania kapitálových výnosov odmietli liberáli z MR a výhrady proti nej mali aj sociálni demokrat z Vooruit.

Tlačová agentúra Belga spresnila, že po odstúpení De Wevera z pozície "formátora" budú rokovania o koaličnej vláde pokračovať v Kráľovskom paláci. Kráľ sa rozhodol v priebehu dňa postupne prijať predstaviteľov všetkých strán zapojených do rokovaní, aby sa pokúsil odblokovať patovú situáciu. Ako posledného prijme De Wevera.

Belgické médiá v piatok upozornili, že po dvoch mesiacoch diskusií a rokovaní pod vedením De Wevera už nie je také isté, že sa podarí udržať "arizonskú vládu" (odkaz na vlajku amerického štátu Arizona, ktorá pozostáva z modrej, červenej, žltej a oranžovej farby, z farieb strán zúčastnených na rokovaniach).

Záleží od toho, komu z lídrov uvedených strán kráľ Filip zverí misiu zostavovateľa vlády a či sa novému "dirigentovi" podarí prekonať existujúce rozpory hlavne v daňovej oblasti.