V posledných dňoch Trumpovej prvej administratívy v januári 2021 ministerstvo zahraničných vecí opätovne zaradilo Kubu na zoznam štátov podporujúcich terorizmus.
Vysokopostavení predstavitelia Bidenovej administratívy pre agentúru AP uviedli, že "desiatky" politických väzňov a ďalších, podľa USA nespravodlivo zadržiavaných osôb, Kuba prepustí na slobodu ešte pred inauguráciou Donalda Trumpa v pondelok 20. januára.
Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel oznámil, že dôjde k postupnému prepusteniu "553 osôb, ktoré boli riadne súdené za rôzne zločiny", informovalo vo vyhlásení kubánske ministerstvo zahraničných vecí. Kuba ocenila Bidenovo rozhodnutie a označila ho za "správne", píše Reuters. Zároveň však uviedla, že tieto opatrenia sú zrejme nepostačujúce, príliš oneskorené a že by ich budúce administratívy USA mohli zvrátiť.
Podľa AP by rozhodnutie s najväčšou pravdepodobnosťou mohol zvrátiť nový minister zahraničných vecí v úrade Donalda Trumpa. V pondelok 20. januára sa ním v prípade schválenia v Senáte stane Marco Rubio, ktorý je synom kubánskych imigrantov. Jeho rodina do USA emigrovala v 50. rokoch ešte pred nástupom Fidela Castra k moci. Podľa AP patrí Rubio k dlhodobým podporovateľom amerických sankcií voči kubánskemu režimu.
V posledných dňoch Trumpovej prvej administratívy v januári 2021 ministerstvo zahraničných vecí opätovne zaradilo Kubu na zoznam štátov podporujúcich terorizmus. Argumentovalo podporou Havany venezuelskému lídrovi Nicolásovi Madurovi a na rozhodnutie kubánskych orgánov nevydať hľadaných Američanov a kolumbijských povstalcov zdržiavajúcich sa na Kube.
Trump tým zvrátil rozhodnutie prezidenta Baracka Obamu, ktorý Kubu zo zoznamu vyškrtol počas svojho druhého funkčného obdobia v čase zbližovania medzi Kubou a Spojenými štátmi.
Na Bidenovu administratívu naliehali rôzni aktivisti, ľudskoprávne skupiny a Konferencia katolíckych biskupov v USA, aby vyradila Kubu z tohto zoznamu.