Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

Biely dom poprel tvrdenia, že USA klamali o zásahu proti bin Ládinovi

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V článku ostrieľaného investigatívneho reportéra Hersha s 10.256 slovami sa uvádza, že vrcholní predstavitelia pakistanskej armády a špionážnej služby vedeli vopred o razii.

Washington/Londýn 12. mája (TASR) - Biely dom poprel tvrdenia v článku amerického novinára Seymoura Hersha o tom, že Spojené štáty klamali o zásahu, pri ktorom v Pakistane zabili vodcu al-Káidy Usámu bin Ládina. Washington zároveň charakterizoval článok ako "plný nepresností a absolútne nepravdivý".

Investigatívny novinár Hersh zverejnil v nedeľu v britskom dvojtýždenníku London Review of Books článok s tvrdeniami, že bin Ládin bol v skutočnosti od roku 2006 zadržiavaný pakistanskou tajnou službou v domácom väzení v obytnom komplexe v meste Abbottabad a že najvyšší pakistanskí predstavitelia vedeli vopred o zásahu amerického elitného komanda, ktoré bin Ládina v máji 2011 zabilo.

"Obamov Biely dom nie je jediný, kto si všimol, že článok je plný nepresností a absolútne nepravdivý. Bývalý zástupca riaditeľa CIA (americkej Ústrednej spravodajskej služby) Mike Morell povedal, že každá veta článku je chybná," vyhlásil v pondelok hovorca Bieleho domu Josh Earnest, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

USA uviedli, že konali samostatne, bez vedomia Pakistanu, a tento krok vyvolal roztržku medzi oboma krajinami.

"Verziu Bieleho domu mohol napísať aj Lewis Carroll (anglický spisovateľ a autor románu Alica v krajine zázrakov - pozn. TASR)," uviedol Hersh o oficiálnom opise razie, podľa ktorého Spojené štáty vystopovali bin Ládina v obytnom komplexe v pakistanskom Abbottabade tak, že sledovali jeho kuriérov, a potom ho zastrelili pri tajnom zásahu komanda.

V článku ostrieľaného investigatívneho reportéra Hersha s 10.256 slovami sa uvádza, že vrcholní predstavitelia pakistanskej armády a špionážnej služby vedeli vopred o razii. Novinár sa odvoláva na vysokopostaveného predstaviteľa pakistanskej tajnej služby vo výslužbe a na americké zdroje.

Reportér v článku takisto napísal, že Spojené štáty dostali v skutočnosti informácie o mieste bin Ládinovho pobytu od iného bývalého vysokopostaveného predstaviteľa pakistanskej tajnej služby, ktorý sám prišiel na veľvyslanectvo a predal informáciu za 25 miliónov dolárov - výmenou za to ho presťahovali do amerického hlavného mesta Washington D.C.

Vplyvní pakistanskí predstavitelia sa podľa článku postarali o to, aby sa neaktivovali poplašné zariadenia, keď dva vrtuľníky s americkým špeciálnym oddielom v máji 2011 preleteli z Afganistanu cez hranicu do Pakistanu a potom smerovali do Abbottabadu zabiť bin Ládina.

Hershov článok však vyvolal kritiku za to, že sa vo veľkej miere spolieha na jedného nemenovaného predstaviteľa tajnej služby vo výslužbe.

CIA takisto poprela tvrdenia novinára.

Hovorca rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Ned Price vo vyhlásení tiež uviedol, že v článku je príliš mnoho nepresností. Zdôraznil, že išlo o "čisto americkú operáciu" a že Obama sa rozhodol misiu tajiť pred Pakistancami až dovtedy, kým sa neskončí.