Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Začiatok rokovaní o prímerí v Gaze je sľubný, tvrdí Biely dom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Katar, Egypt a USA už niekoľko mesiacov pôsobia ako sprostredkovatelia mierových rokovaní medzi Izraelom a Hamasom.

Washington/Dauha 15. augusta (TASR) - Začiatok rokovaní o prímerí v Pásme Gazy v Katare bol vo štvrtok "sľubný". Vyhlásil to hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby a zároveň vyzval Izrael aj palestínske militantné hnutie Hamas, aby ukázali pripravenosť nájsť kompromis. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a DPA.

"Dnešný začiatok je sľubný," uviedol Kirby, ktorý tak potvrdil, že sa rokovania vo štvrtok v Dauhe začali. Zároveň však uviedol, že neočakáva okamžité uzavretie dohody o prímerí. "Ostáva veľa práce, ktorú treba urobiť. Vzhľadom na komplexnosť dohody neočakávame, že dnes z týchto rokoví vzíde dohoda," povedal.

"Obe strany musia ukázať kompromis, obe strany musia ukázať líderstvo," povedal Kirby pre novinárov.

Rokovania sa podľa neho zamerajú na detaily samotnej dohody. "Niekedy sa dostanete na koniec rokovaní a hovoríte o takýchto detailoch. Vtedy sa to stane najťažšie a najdrsnejšie," uviedol Kirby v reakcii na otázku, či sú požiadavky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua konzistentné, alebo ich neustále mení.

Kirby podľa svojich slov očakáva, že rokovania budú v piatok pokračovať. "Je to dôležitá práca. Zostávajúce prekážky je možné prekonať a musíme tento proces doviesť do konca... Musíme dosiahnuť prepustenie rukojemníkov, pomoc pre palestínskych civilistov v Gaze, bezpečnosť pre Izrael a zníženie napätia v regióne a potrebujeme to čo najskôr," povedal hovorca.

Katar, Egypt a USA už niekoľko mesiacov pôsobia ako sprostredkovatelia mierových rokovaní medzi Izraelom a Hamasom. Toto palestínske hnutie vo štvrtok vyhlásilo, že nebude rokovať o žiadnych nových podmienkach prímeria alebo prepustenia rukojemníkov.

Štvrtkové rokovania sa považujú za kľúčový moment v snahe zabezpečiť prímerie a uľahčiť výmenu rukojemníkov v konflikte v palestínskej enkláve, ktorý sa začal po bezprecedentných útokoch na Izrael zo 7. októbra minulého roka.