Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 30. máj 2025Meniny má Ferdinand
< sekcia Zahraničie

Blesky zabili v Indii počas búrok najmenej 18 ľudí

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Počas výdatných dažďových búrok celkovo zahynulo najmenej 20 ľudí, uviedli miestne úrady. V dôsledku nepriaznivého počasia zahynulo aj najmenej 40 zvierat.

Naí Dillí 27. novembra (TASR) - Najmenej 18 ľudí zomrelo po zásahu bleskom v západoindickom štáte Gudžarát počas mimoriadne silných nedeľňajších búrok. TASR o tom informuje podľa pondelkovej správy agentúry AFP.

Počas výdatných dažďových búrok celkovo zahynulo najmenej 20 ľudí, uviedli miestne úrady. V dôsledku nepriaznivého počasia zahynulo aj najmenej 40 zvierat.

Indický minister vnútra Amit Shah na sociálnej sieti X uviedol, že ho správy o úmrtiach "hlboko zarmútili".

Silné dažďové búrky nie sú na západe Indie v zimnom období typické a mnoho ľudí preto zastihli nepripravených.

Prívalové záplavy a blesky si v Indii každoročne vyžiadajú desiatky obetí. Vedci však upozorňujú, že globálne otepľovanie môže vyvolať omnoho častejšie prejavy extrémneho počasia.

VEĽKÁ PREPOVEĎ POČASIA: Jún ohlasuje zmenu. Aké bude leto 2025?

Je reálny predpoklad, že takmer po mesiaci sa opäť vyskytne tropický deň s maximálnou teplotou 30 °C.

- Izrael v piatok obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že sa vydal na križiacku výpravu proti židovskému štátu.

- Úrady v Hongkongu v piatok prepustili druhú skupinu prodemokratických aktivistov odsúdených na základe sporného čínskeho zákona o národnej bezpečnosti na štyri roky väzenia za podvratnú činnosť.

- Český minister spravodlivosti Pavel Blažek sa v reakcii na kauzu bitcoinov s nejasným pôvodom v hodnote takmer miliardy korún, ktoré prijal jeho rezort, rozhodol podať demisiu.

- Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) apeluje pri príležitosti blížiaceho sa svetového dňa bez tabaku (31. 5) na využite bezplatného poradenstva pre odvykanie od fajčenia vo vybraných regionálnych úradoch.

- Asi 100 ľudí v západoukrajinskom meste Kamianec-Podiľskyj vo štvrtok obkľúčilo a prepichlo pneumatiky na vozidle využívanom odvodovými komisármi.

- Inflácia v USA sa v apríli spomalila viac, než sa očakávalo, ukázal americkou centrálnou bankou (Fed) preferovaný cenový ukazovateľ.

- Bývalý líder írskej republikánskej strany Sinn Féin Gerry Adams v piatok vyhral súdny spor proti stanici BBC a získal odškodné vo výške 100.000 eur.

- Slovenská asociácia zriedkavých chorôb a zástupcovia pacientskych organizácií chcú zachovanie inovatívnych liekov. Zároveň, aby ekonomické hodnotenie nebolo jediným ani rozhodujúcim kritériom pri posudzovaní zaradenia liekov pre zriedkavé diagnózy do systému úhrad.

- Najmenej 70 členov Európskeho parlamentu plánuje účasť na tohtoročnom 30. ročníku pochodu Pride v Budapešti, ktorý je plánovaný na 28. júna.

- Rusko aj Ukrajina chcú prímerie, aby pozastavili tri roky trvajúce boje, vyhlásil v piatok turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan počas návštevy Ukrajiny.

- Novým trénerom gréckeho tenistu Stefanosa Tsitsipasa sa stal Chorvát Goran Ivaniševič. Bývalá svetová dvojka a víťaz Wimbledonu z roku 2001 viedol v minulosti napríklad aj Novaka Djokoviča.

- Do Pásma Gazy vypláva v nedeľu loď s humanitárnou pomocou spolu so švédskou klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou a ďalšími osobnosťami.

- Štvorčlenná delegácia Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) pricestuje v pondelok (2. 6.) do Bratislavy s cieľom posúdiť aktuálny stav demokracie, právneho štátu a dodržiavania základných práv na Slovensku.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku oslobodil bývalého predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR a exministra spravodlivosti Štefana H. spod obžaloby v kauze schvaľovania ruskej agresie na Ukrajine.

- Štvorčlenná delegácia Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) pricestuje v pondelok do Bratislavy s cieľom posúdiť aktuálny stav demokracie, právneho štátu a dodržiavania základných práv na Slovensku.

- K 31. marcu mala Slovenská republika 5.415.978 obyvateľov, čo bolo oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 6689 osôb menej (5.422.667). V 1. štvrťroku sa narodilo 10.342 živých detí, o 1299 menej než v rovnakom období predchádzajúceho roka.

- Piatkové rokovanie Národnej rady (NR) SR začali poslanci debatou k novele Trestného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti. Týka sa transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ o vymedzení trestných činov a sankcií za porušenie reštriktívnych opatrení.

- Viac ako 80 fotografií predstaví na svojej výstave s názvom 44 fotografických rokov fotoreportér Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) František Iván. Výstava bude venovaná najmä jeho dvadsaťročnému pôsobeniu v TASR.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok vyhlásil, že Spojené štáty sú vystavené „testu dôveryhodnosti“ v súvislosti so svojou reakciou na to, že Rusko otáľa s prímerím na Ukrajine. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Dovedna 20 ľudí zadržala polícia vo štvrtok v bolívijskom meste La Paz pri potýčkach, do ktorých sa dostala so stúpencami bývalého prezidenta Eva Moralesa. Pri stretoch sa zranili aj traja policajti, píše TASR podľa agentúry AFP.