Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Zahraničie

Blinken ponúkol zvrhnutému nigerskému prezidentovi vytrvalú podporu

Na archívnej snímke zo 16. marca 2023 americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a nigerský prezident Mohamed Bazoum pózujú počas stretnutia v nigerskej metropole Niamey. Foto: TASR/AP

Niger je chudobná púštna krajina, kde sa od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1960 uskutočnili štyri úspešné prevraty a viacero neúspešných pokusov o puč.

Washington 29. júla (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken ponúkol zvrhnutému prezidentovi Nigeru Mohamedovi Bazoumovi vytrvalú podporu Washingtonu. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Blinken varoval tých, ktorí prezidenta zadržiavajú, že je ohrozená "pomoc v hodnote stoviek miliónov dolárov" pre Niger, uviedlo v piatok americké ministerstvo zahraničia.

Šéf americkej diplomacie končí turné po viacerých krajinách v Tichomorí, pričom k osudu prezidenta Bazouma sa počas tejto ocesty vyslovil už druhýkrát. Ponúkol mu "nepretržitú podporu" Ameriky po vojenskom prevrate. Vo vyhlásení to uviedol hovorca ministerstva Matt Miller.

Blinken v osobitnej výzve bývalému vodcovi Nigeru Mahamadouovi Issoufouovi vyslovil poľutovanie, že "tí, ktorí zadržiavajú Bazouma, ohrozujú roky úspešnej spolupráce a stovky miliónov dolárov pomoci", povedal Miller.

Prezidentská ochranka zajala Mohameda Bazouma v stredu. Pozastavila fungovanie "všetkých inštitúcií" v tejto západoafrickej krajine, uzavrela hranice a zaviedla zákaz nočného vychádzania a demonštrácií. V piatok sa za nového lídra Nigeru vyhlásil veliteľ prezidentskej ochranky Abdourahaman Tchiani.

Vojenský puč odmietla väčšina afrických krajín, francúzsky prezident Emmanuel Macron či generálny tajomník OSN António Guterres.

Niger je chudobná púštna krajina, kde sa od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1960 uskutočnili štyri úspešné prevraty a viacero neúspešných pokusov o puč. Súčasný politický chaos v krajine môže spomaliť tamojší boj proti džihádistom a prispieť k zvýšeniu ruského vplyvu v západnej Afrike.