Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Zahraničie

Blinken žiada Irán, aby prepustil zadržiavaného Američana

Na archívnej snímke Štátny Antony Blinken. Foto: TASR/AP

Blinken na Twitteri napísal, že tento muž je v Iráne zadržiavaný už štyri roky a jeho rodina s úzkosťou čaká na jeho prepustenie.

Washington 23. apríla (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v sobotu vyzval Irán, aby prepustil Emada Sharghiho s dvojakým iránsko-americkým občianstvom, ktorého Teherán už štyri roky zadržiava ako "politickú zálohu". TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Blinken na Twitteri napísal, že tento muž je v Iráne zadržiavaný už štyri roky a jeho rodina s úzkosťou čaká na jeho prepustenie.

"Žiadame Irán, aby prestal s týmito neľudskými praktikami a prepustil Emada," uviedol americký minister zahraničných vecí.

Sharghiho v novembri 2020 odsúdili na desaťročný trest odňatia slobody na základe obvinení zo špionáže. Písala o tom na svojej webovej stránke stanica NBC News v januári minulého roka.

Osobitný vyslanec USA pre Irán Robert Malley pre AFP pripomenul, že Sharghiho v Iráne zatkli presne pred štyrmi rokmi (23. apríla 2018).

"Bol zbavený všetkých obvinení. Neskôr bol však uznaný za vinného vo svojej neprítomnosti, bol opätovne zatknutý a vo väzení strávil už viac ako 500 dní," povedal Malley a žiadal prepustenie Sharghiho a ďalších osôb zadržiavaných v Iráne.

Táto krajina zadržiava viac ako desať občanov západných krajín, píše AFP. Tí podľa tejto agentúry čakajú na to, či prípadná dohoda o iránskom jadrovom programe zlepší ich šance na prepustenie.

Táto dohoda z roku 2015 umožnila zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií proti Iránu výmenou za prísne obmedzenie jeho jadrového programu. S Iránom ju vtedy uzavrela Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA.

Päť veľmocí v súčasnosti vo Viedni s Teheránom rokuje o obnovení dohody. Spojené štáty, ktoré v roku 2018 od dohody odstúpili a zaviedli voči Iránu sankcie, sa na rokovaniach zúčastňujú nepriamo.´