Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Zahraničie

Bolívijčania rozvinuli 200-kilometrovú vlajku kvôli prístupu k moru

Na snímke Bolívijčania rozvinuli v sobotu10. marca 2018 takmer 200 kilometrov dlhú vlajku so svojimi národnými symbolmi. Týmto spôsobom chceli upozorniť na svoje dlhoročné úsilie o opätovné získanie prístupu k Tichému oceánu, ktorý dnes vnútrozemská Bolívia stratila v prospech Čile pred vyše storočím. Foto: TASR/AP

Bolívia stratila prístup k Tichému oceánu v dôsledku takzvanej druhej tichomorskej vojny, ktorá prebiehala v rokoch 1879-1884.

La Paz 11. marca (TASR) - Bolívijčania rozvinuli v sobotu takmer 200 kilometrov dlhú vlajku so svojimi národnými symbolmi. Týmto spôsobom chceli upozorniť na svoje dlhoročné úsilie o opätovné získanie prístupu k Tichému oceánu, ktorý dnes vnútrozemská Bolívia stratila v prospech Čile pred vyše storočím. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

Celkovo 196,5 kilometra dlhú a približne tri metre širokú vlajku rozvinuli na ceste medzi bolívijským hlavným mestom La Paz a provinčnou metropolou Ororo. Pozostávala z pruhov modrej látky ozdobených našitými bolívijskými zástavami, žltými hviezdami a červeno-žlto-zelenými národnými trikolórami.

"Táto vlajka, najdlhšia na svete, je živým svedectvom nášho odhodlania ukončiť storočie našej existencie ako suchozemskej krajiny,"
napísal na Twitteri bolívijský prezident Evo Morales.

Na rozvinutí vlajky sa podieľalo približne 17.000 príslušníkov bolívijskej armády a4000 policajtov. Na záberoch z nesenia vlajky bolo vidno aj mnoho bežných Bolívijčanov vrátane žien a detí.

Bolívijčania rozvinuli v sobotu 10. marca 2018 takmer 200 kilometrov dlhú vlajku so svojimi národnými symbolmi. Týmto spôsobom chceli upozorniť na svoje dlhoročné úsilie o opätovné získanie prístupu k Tichému oceánu, ktorý dnes vnútrozemská Bolívia stratila v prospech Čile pred vyše storočím. Na snímke príslušníci pôvodného indiánskeho kmeňa Aymarov stoja pri časti vlajky.
Foto: TASR/AP

Tisíce ľudí sa predtým na výzvu prezidenta Moralesa zapojili do prišívania národných symbolov na pásy modrej látky. To, či skutočne išlo o najdlhšiu vlajku na svete nie je jasné. Predstavitelia Guinnessovej knihy rekordov uviedli, že nemajú v úmysle tento údajný rekord overovať, píše BBC.

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v holandskom Haagu si má 19. marca vypočuť v tejto kauze argumenty Bolívie.

Bolívia stratila prístup k Tichému oceánu v dôsledku takzvanej druhej tichomorskej vojny, ktorá prebiehala v rokoch 1879-1884. Definitívne boli hranice medzi Čile a Bolíviou vytýčené až mierovou zmluvou z roku 1904.

Vláda Čile nástojí na tom, že súčasné hranice medzi oboma štátmi sa meniť nebudú a odmieta o tejto otázke vôbec rokovať. Podľa Moralesa však pred niekoľkými desaťročiami Čile tajne navrhlo, že poskytne Bolívii prístup k oceánu prostredníctvom desať kilometrov širokého koridoru.