Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Zahraničie

Borrell: Návšteva Macrona v Rusku priniesla určité zmiernenie napätia

Na archívnej snímke zo 14. decembra 2021 šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Foto: TASR/AP

Moskva odmieta, že má v pláne vpád na Ukrajinu, a žiada od USA a NATO rozsiahle bezpečnostné záruky.

Washington 9. februára (TASR) - Návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Rusku priniesla "určité zmiernenie napätia" v kríze medzi Západom a Moskvou okolo Ukrajiny, ale nie "zázrak", vyhlásil v utorok šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Citovala ho tlačová agentúra AFP.

"Pokiaľ sú ľudia ochotní sadnúť si za stôl a rozprávať sa, myslím si, že je nádej neísť do vojenskej konfrontácie," povedal Borrell novinárom na konci svojej návštevy vo Washingtone.

V tomto zmysle bolo Macronovo pondelkové stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom "pozitívnym signálom" a "dobrou iniciatívou", dodal Borrell.

"Myslím si, že išlo o krok uvoľňujúci medzinárodné napätie,"
zdôraznil šéf diplomacie EÚ.

Rusko zhromaždilo pri svojej hranici s Ukrajinou vyše 100.000 vojakov, čo vyvolalo obvinenia Spojených štátov a európskych krajín, že Moskva sa pripravuje na inváziu.

Moskva odmieta, že má v pláne vpád na Ukrajinu, a žiada od USA a NATO rozsiahle bezpečnostné záruky – napríklad to, aby sa vojenská aliancia už nerozširovala smerom na východ.

V súčasnosti prebiehajú intenzívne diplomatické aktivity na odvrátenie vojny. Borrell predtým označil situáciu v Európe za najnebezpečnejšiu od skončenia studenej vojny.

Povedal, že po stretnutí Macrona s Putinom videl "konkrétne" riešenia krízy a od ruského lídra dostal ubezpečenia, že už nenastane ďalšie vyostrovanie.

Napriek pocitom optimizmu Borrell vyhlásil, že problém "ešte nie je vyriešený".

"Návšteva prezidenta Macrona v Moskve bola dôležitá, ale nepriniesla zázrak," uviedol Borrell a doplnil, že zo strany Ruska nevidieť žiadne náznaky zmierňovania krízy.

Pre ruských predstaviteľov nie je najdôležitejšia Ukrajina, ale "nová bezpečnostná architektúra v Európe", povedal Borrell s tým, že "o túto architektúru bojujú".

"Vyvíjajú tlak na Ukrajinu, aby dosiahli rokovania o niečom, čo je pre nich dôležité – o rozširovaní NATO a bezpečnostných obavách, ktoré majú," vysvetlil Borrell.