Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Zahraničie

Borrell v Poľsku: Rusko musí zaplatiť za obnovu Ukrajiny

Poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau (vpravo) a šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell (vľavo) sa vítajú na zasadnutí 29. ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v poľskom meste Lodž vo štvrtok 1. decembra 2022. Foto: TASR/AP

Existujú právne procedúry, ktoré treba preskúmať, povedal Borrell.

Lodž 1. decembra (TASR) - Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell vo štvrtok pred rokovaním Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v poľskom meste Lodž vyhlásil, že plánuje diskutovať o právnych prostriedkoch, aby Rusko zaplatilo za obnovu Ukrajiny zničenej vojnou. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

V Lodži sa koná tohtoročné dvojdňové 29. zasadnutie Ministerskej rady OBSE, Slovensko na ňom zastupuje minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Stretnutie bude príležitosťou na zhodnotenie bezpečnostnej situácie v euroatlantickom a eurázijskom priestore. Hlavnou témou zasadnutia bude pokračujúca ruská agresia proti Ukrajine. "Dnes sa stretnem so svojimi kolegami, ministrami zahraničných vecí... Budeme skúmať všetky právne možnosti, aby sme zaistili, že Rusko zaplatí za skazu, ktorú spôsobilo na Ukrajine," povedal Borrell novinárom.

Pripomenul, že EÚ zmrazila od začiatku invázie ruské majetky v hodnote takmer 20 miliárd eur a že západné sankcie viedli aj k zablokovaniu 300 miliárd eur z rezerv ruskej centrálnej banky po celom svete.

"Tieto rezervy sú zablokované. Ale medzi zablokovaním a skonfiškovaním je veľký rozdiel," upozornil Borrell.

"A existujú právne procedúry, ktoré treba preskúmať. Ale náš návrh je už na stole... Rusko musí zaplatiť za obnovu Ukrajiny," zdôraznil.

Ministri zahraničných vecí a ďalší predstavitelia sa účastnia na zasadnutí 29. ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v poľskom meste Lodž vo štvrtok 1. decembra 2022.
Foto: TASR/AP


Zasadnutie OBSE sa koná v Poľsku, keďže v súčasnosti má v rukách rotujúce predsedníctvo organizácie. Jej členmi sú aj Rusko a Ukrajina.

Varšava odmietla vpustiť ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova do Poľska a na toto zasadnutie, pričom ako dôvod uviedla európske sankcie. Moskvu konanie Varšavy nahnevalo. Ruskú delegáciu namiesto Lavrova vedie stály zástupca Ruska pri OBSE Alexander Lukaševič.

OBSE vznikla v roku 1975 na vrchole studenej vojny, jej úlohou bolo posilňovať vzťahy medzi západným a východným blokom. V súčasnosti má OBSE 57 členských štátov, vrátane krajín NATO a spojencov Moskvy.