Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. november 2024Meniny má Karol
< sekcia Zahraničie

Bosnianskosrbskí poslanci podporili ďalší sporný návrh zákona

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Ide o najnovší zo série politických krokov bosnianskosrbského lídra Milorada Dodika, ktorý dlhodobo vedie kampaň za odtrhnutie sa Republiky srbskej (RS) od Bosny a Hercegoviny.

Sarajevo 29. septembra (TASR) - Bosnianskosrbskí zákonodarcovia vo štvrtok podporili sporný návrh zákona, ktorého cieľom je vytvoriť register neziskových skupín dostávajúcich zo zahraničia finančné prostriedky a označiť ich za cudzích agentov. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Európska únia návrh právneho predpisu skritizovala ako nástroj na zastrašovanie mimovládnych organizácií.

Ide o najnovší zo série politických krokov bosnianskosrbského lídra Milorada Dodika, ktorý dlhodobo vedie kampaň za odtrhnutie sa Republiky srbskej (RS) od Bosny a Hercegoviny.

Návrh zákona bude následne podrobený 30-dňovej verejnej diskusii, kým bude prednesené konečné znenie, uviedol predseda Národného zhromaždenia RS Nenad Stevandič.

Poslanci vládnucej koalície RS pod vedením Dodikovej strany (Aliancia nezávislých sociálnych demokratov - SNSD) ignorovali výzvu Rady pre implementáciu mieru (PIC), aby zákonodarcovia hlasovali proti tomuto opatreniu.

Cieľom danej legislatívy je "zastrašiť politickú opozíciu", uviedol riadiaci výbor PIC - medzinárodného orgánu povereného implementáciou mierovej dohody, ktorá ukončila vojnu v Bosne a Hercegovine v 90. rokoch.

Opozičný poslanec Igor Crnadak uviedol, že navrhovaný zákon "zvýši tlak a ešte viac potlačí slobody tých, ktorí vyjadrujú názory v rozpore s vôľou orgánov".

Od občianskej vojny v rokoch 1992-1995 sa krajina skladá z dvoch poloautonómnych entít - bosnianskymi Srbmi riadenej Republiky srbskej a moslimsko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny (FBaH).

Tento nový zákon prichádza po tom, ako poslanci bosnianskych Srbov v júli schválili niekoľko kontroverzných zákonov - predovšetkým odmietli uznať rozhodnutia najvyššieho medzinárodného vyslanca Bosny a Hercegoviny, ako aj ústavného súdu krajiny.