Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Bosnianskosrbský generál Mladič sa podrobil operácii benígneho nádoru

Bývalý bosnianskosrbský generál Ratko Mladič vchádza do siene Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu v stredu 22. novembra 2017. ICTY vynesie v stredu verdikt v procese s Mladičom. Foto: TASR/AP

Mladiča operovali v sobotu. Rodina a jeho právnici boli o zákroku informovaní až v čase, keď už bol na operačnej sále, a po tom, ako sa prebral z narkózy.

Haag 30. marca (TASR) - Bývalý veliteľ srbskej armády Bosny a Hercegoviny Ratko Mladič sa úspešne zotavuje po operácii, pri ktorej mu lekári odstránili benígny nádor na hrubom čreve.

Informoval o tom spravodajský portál Večernje novosti. Podľa tohto zdroja je Mladič v nemocnici, kde sa operácia uskutočnila, a v nedeľu ráno už telefonicky hovoril so svojím synom Darkom.

Darko Mladič potvrdil, že sa s otcom krátko rozprával a že sa mu "zdal byť optimistický a silný ako vždy". Otec je podľa jeho slov rád, že jeho zdravotný problém je vyriešený.

Darko Mladič sa súčasne pozastavil nad tým, že generál bol operovaný práve teraz, v čase epidémie nového druhu koronavírusu, ktorá vyčíňa aj v Holandsku, kde z tohto dôvodu zrušili všetky neodkladné operácie.

Podľa Darka Mladiča rodina bola prekvapená konaním operácie, keďže dostala informáciu, že nádor je benígny a zákrok nie je bezprostredne nevyhnutný. Najnovšie sa však príbuzní dozvedeli, že generál údajne ešte začiatkom marca podpísal súhlas s chirurgickým zákrokom. Darko Mladič označil za zvláštne, že rodine, ktorá je s ním takmer každodenne v telefonickom kontakte, sa Mladič o svojom súhlase s operáciou vôbec nezmienil.

Mladiča operovali v sobotu. Rodina a jeho právnici boli o zákroku informovaní až v čase, keď už bol na operačnej sále, a po tom, ako sa prebral z narkózy.

Ratko Mladič bol hlavným veliteľom síl bosnianskych Srbov počas občianskej vojny v rokoch 1992–95. Dňa 22. novembra 2017 bol Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu odsúdený za genocídu, vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti - najmä v súvislosti s masakrom v meste Srebrenica - na doživotie. Jeho advokáti, ale aj žalujúca strana podali proti tomuto rozsudku odvolanie.

Pred súdnym stíhaním sa Mladičovi darilo skrývať sa takmer 16 rokov. Zatknúť sa ho podarilo v máji 2011. Súdny proces pred Medzinárodným súdnym tribunálom pre bývalú Juhosláviu trval 530 dní, počas ktorých bolo vypočutých 377 svedkov a predložených takmer 10.000 fyzických dôkazov.

Tlačová agentúra TASS dodala, že počas väznenia Mladič utrpel tri srdcové záchvaty a jeden infarkt. Podľa obhajoby nedostával vo väzení primeranú lekársku starostlivosť. Podľa generálovho syna mu lekári záchvaty silnej bolesti liečili podávaním paracetamolu.