Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. január 2025Meniny má Bohdana
< sekcia Zahraničie

Bratia Degiorgiovci dostali za vraždu novinárky 40 rokov väzenia

Na snímke vozidlo preváža bratov Georgea a Alfreda Degiorgiovcov (nie sú na snímke), odsúdených za vraždu zosnulej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, z budovy súdu v maltskej metropole Valletta 14. októbra 2022. Foto: TASR/AP

Rozsudok prečítala v súdnej sieni v maltskom hlavnom meste Valletta sudkyňa Edwina Grimová. Obaja bratia sa v piatok, niekoľko hodín po začiatku procesu, priznali k vine.

Valletta 14. októbra (TASR) - Bratov Georgea a Alfreda Degiorgiovcov odsúdili v piatok za vraždu maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej z roku 2017 na 40 rokov väzenia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP. Trest dostali v prvý deň ich súdneho procesu, ktorý sa konal takmer päť rokov po zločine.

Rozsudok prečítala v súdnej sieni v maltskom hlavnom meste Valletta sudkyňa Edwina Grimová. Obaja bratia sa v piatok, niekoľko hodín po začiatku procesu, priznali k vine. Uviedli, že nastražili v aute Caruanovej Galiziovej bombu, ktorá vybuchla a zabila novinárku.

Táto vražda vyvolala vo svete vlnu šoku a pobúrenia.

Na snímke Mandy Malliaová, sestra zosnulej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, zapaľuje sviečky pri snímke zosnulej novinárky v maltskej metropole Valletta 14. októbra 2022.
Foto: TASR/AP


George Degiorgio (59) and Alfred Degiorgio (57) sa na súdnom pojednávaní postarali o dramatický zvrat, keď sa bez vysvetlenia priznali k šiestim hlavným bodom obžaloby vrátane úkladnej vraždy a odpálenia bomby s úmyslom zabiť. Za oba zločiny sa inak udeľujú doživotné väzenia.

Bratia predtým odmietali spolupracovať s vyšetrovateľmi a od svojho prvého zatknutia v decembri 2017 strávili za mrežami takmer päť rokov, píše agentúra DPA.

Popredná maltská investigatívna novinárka Caruanová Galiziová (53) mala webovú stránku “Running Commentary”, na ktorej písala o podozreniach z korupcie v politických a podnikateľských kruhoch na Malte, ktorá je lákavým finančným a daňovým rajom.

Medzi terčmi jej investigatívnej práce boli ľudia z vnútorného kruhu vtedajšieho premiéra Josepha Muscata, ktorých obvinila, že vlastnia firmy v daňových rajoch, čo sa uvádzalo aj v uniknutých dokumentoch nazývaných Panama Papers.

Zameriavala sa však aj na opozíciu. Keď ju zavraždili, čelila vyše 40 žalobám za ohováranie.