Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Brazília hlási najvyšší denný nárast nakazených, takmer 35 000

Dobrovoľníci vykopali 100 hrobov na svetoznámej pláži Copacabana v brazílskom meste Rio de Janeiro, archívne foto. Foto: TASR/AP

Krajina, ktorá má druhý najvyšší počet prípadov nákazy a úmrtí na koronavírus na svete po Spojených štátoch, hlásila za posledných 24 hodín 34 918 nových prípadov a 1282 nových úmrtí.

Rio de Janeiro 17. júna (TASR) – Brazília zaznamenala v utorok svoj najvyšší denný nárast v prípadoch nákazy novým koronavírusom od začiatku pandémie – za posledných 24 hodín má takmer 35 000 infekcií. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva, na ktoré sa v stredu ráno odvolala tlačová agentúra AFP.

Krajina, ktorá má druhý najvyšší počet prípadov nákazy a úmrtí na koronavírus na svete po Spojených štátoch, hlásila za posledných 24 hodín 34 918 nových prípadov a 1282 nových úmrtí. Brazília tak celkovo zaznamenala vyše 923 000 infikovaných a 45 241 mŕtvych.

Odborníci tvrdia, že v krajine s 212 miliónmi obyvateľov sa robí nedostatočné množstvo testov, preto je pravdepodobné, že skutočné údaje sú oveľa vyššie.

Smutný nový rekord z utorka nastal v čase, keď hlavná predstaviteľka Svetovej zdravotníckej organizácie pre Ameriky znovu vyjadrila obavy zo situácie v Brazílii.

„Brazília má 23 percent všetkých prípadov nákazy a 21 percent všetkých úmrtí v našom regióne. A nepozorujeme, že by sa prenos nákazy spomaľoval," uviedla na tlačovej konferencii Carissa Etienneová, riaditeľka Panamerickej zdravotníckej organizácie.

Brazília mala problém stanoviť si stratégiu boja proti koronavírusu.

Prezident Jair Bolsonaro, ktorý sa stal známym prirovnaním koronavírusu k "miernej chrípke", sa dostal do sporu so štátnymi a miestnymi úradmi za to, že na zastavenie šírenia nákazy využili obmedzujúce opatrenia v duchu "zostaň doma".

Krajne pravicový líder argumentuje, že ekonomické dôsledky takýchto opatrení môžu byť horšie ako samotný koronavírus - a namiesto toho presadzuje liečbu chlorochínom a hydroxychlorochínom, hoci ich účinnosť na ochorenie COVID-19 je neistá.