Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Vojenskí policajti dostali po 156 rokov väzenia za zabitie väzňov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Proces sa týkal krvavého potlačenia povstania vo väznici Carandiru v Sao Paule z 2. októbra 1992.

Sao Paulo 21. apríla (TASR) - Za zabitie väzňov odsúdili dnes v brazílskom meste Sao Paulo 23 vojenských policajtov. Každý z nich dostal trest 156 rokov väzenia, ďalších troch obžalovaných oslobodili.


Proces sa týkal krvavého potlačenia povstania vo väznici Carandiru v Sao Paule z 2. októbra 1992. Obvinení vojenskí policajti mali zabiť 15 väzňov. Ich obhajcovia sa proti verdiktu odvolajú s argumentom, že policajti konali vtedy v sebaobrane.

Pri potlačení povstania zahynulo celkom 111 väzňov a 87 utrpelo zranenia. V radoch policajtov nedošlo k žiadnym obetiam.

Udalosti v svojho času najväčšej väznici v Latinskej Amerike, ktorú zbúrali v roku 2002 po koordinovanom simultánnom povstaní v 27 väzniciach štátu Sao Paulo, rezonujú v Brazílii dodnes. Preživší väzni povedali, že vojenská polícia strieľala aj do odsúdencov, ktorí sa už vzdali, alebo sa skrývali vo svojich celách.

Veliteľa zásahu Ubiratana Guimaraesa odsúdili na 632 rokov väzenia, ale rozsudok neskôr zrušili z dôvodu procesných chýb. V roku 2006 zomrel za doteraz neobjasnených okolností.

Masaker je vnímaný ako kľúčový faktor pri vzniku gangu známeho ako Prvé komando hlavného mesta (Primeiro Comando da Capital, PCC) v roku 1993. PCC mal stáť za smrťou vtedajšieho riaditeľa väznice Carandiru Joseho Ismaela Pedrosu.

Z väzenia mali šéfovia PCC riadiť aj sériu útokov na policajné stanice a ďalšie objekty v Sao Paule, ktoré si v máji 2006 za štyri dni vyžiadali viac ako 170 mŕtvych. Nepokoje sa rozšírili aj do ďalších miest. Koncom minulého roka bol gang PCC obviňovaný z vlny vrážd policajtov a podpaľovania autobusov.