Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. máj 2025Meniny má Vilma
< sekcia Zahraničie

Breivik prišiel na pojednávanie o žalobe, ktorú podal proti samoväzbe

Anders Behring Breivik a právnička Marte Lindholmová sedia v pondelok 8. januára 2024, keď okresný súd v Osle vedie proces v telocvični väznice Ringerike v nórskom Ringerike. Foto: TASR/AP

Anders Breivik prišiel na pojednávanie vo väznici Ringerike v tmavom obleku s vyholenou hlavou. Pri príchode sa na rozdiel od predošlých pojednávaní vyvaroval provokatívnych gest, komentuje AFP.

Oslo 8. januára (TASR) - Masový vrah Anders Behring Breivik, ktorý v roku 2011 zabil 77 ľudí, sa v pondelok postavil pred súd v rámci pojednávania v spojitosti so žalobou, ktorú podal na Nórsko za podmienky v samoväzbe. TASR správu prezvala z agentúry AFP.

Breivik (44) prišiel na pojednávanie vo väznici Ringerike v tmavom obleku s vyholenou hlavou. Pri príchode sa na rozdiel od predošlých pojednávaní vyvaroval provokatívnych gest, komentuje AFP.

Pravicový extrémista je väznený oddelene od ostatných väzňov v rôznych prísne strážených zariadeniach už viac ako 11 rokov. Tvrdí, že predĺženie jeho izolácie je porušením článku 3 Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý zakazuje "neľudské a ponižujúce" zaobchádzanie.

Breivikov právnik Oystein Storrvik v dokumentoch k žalobe uviedol, že "dlhé obdobie izolácie a absencia zmysluplnej interakcie spôsobili Breivikovi (psychologické) utrpenie, vrátane skutočnosti, že má teraz samovražedné sklony". "Je odkázaný na antidepresívum Prozac, aby dokázal prežiť vo väzení," dodal.

Podľa právnika jediný osobný kontakt, ktorý Breivik má, sú stretnutia s ďalšími dvoma väzňami, ktorých vidí na jednu hodinu každé dva týždne pod prísnym dohľadom, i jeho stretnutia s väzenským personálom.

Breivik s odvolaním sa na ďalší článok Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý zaručuje právo na korešpondenciu, požiadal aj o zmiernenie obmedzení týkajúcich sa písania listov s ľuďmi mimo väzenia. Tento pravicový extrémista už podal na nórsku vládu niekoľko žalôb, v ktorých sa sťažoval na porušovanie svojich práv a podmienky výkonu trestu, pripomína AFP.

Sudkyňa Birgitte Kolrud hovorí, keď okresný súd v Osle vedie prípad Andersa Behringa Breivika v telocvični väznice Ringerike v nórskom Ringerike v pondelok 8. januára 2024.
Foto: TASR/AP


Pri útokoch z 22. júla 2011 Breivik najprv nastražil bombu vo vládnej štvrti v hlavnom meste Oslo. Táto explózia pripravila o život osem ľudí. Zhruba o dve hodiny neskôr spustil streľbu na účastníkov letného tábora organizovaného mládežníckou organizáciou vládnucej Strany práce na ostrove Utöya, kde zastrelil 69 osôb.

Ako motív svojich činov uviedol odpor proti multikulturalizmu a podpore prisťahovalectva zo strany nórskej vlády.

Breivika v roku 2012 odsúdili na 21 rokov väzenia. V Nórsku je to maximálny možný trest, ktorý však môže byť neobmedzene predlžovaný v prípade, že by odsúdený stále predstavoval hrozbu pre spoločnosť.

O podmienečné prepustenie mohol Breivik požiadať po prvý raz až po desiatich rokoch. Súd však vlani vo februári jeho prvú takúto žiadosť zamietol s argumentom, že by po prepustení mohol stále predstavovať potenciálnu hrozbu.

Breivik má vo väzení prístup k niekoľkým miestnostiam na dvoch poschodiach vrátane kuchyne, obývačky s hernou konzolou a miestnosti na cvičenie, napísala nórska tlačová agentúra NTB. Vedenie väznice tiež vyhovelo jeho žiadosti o zvieratko tým, že mu poskytli tri andulky.

Fico: Rozhodnutia v prípade Kažimíra i muža s valaškou sú kontroverzné

V prípade guvernéra NBS Fico mieni, že rozhodnutie sudcu vyvoláva otázku, či nemalo poslúžiť politickým cieľom opozície a poškodiť vládne strany.

- Americká federálna sudkyňa v Bostone v štáte Massachusetts vo štvrtok potvrdila platnosť svojho predbežného opatrenia, ktorým zablokovala rozhodnutie administratívy prezidenta Donalda Trumpa zakazujúce Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov. T

- Líderka francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Marine Le Pen potvrdila svoj zámer kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027.

- Štvrtkový verdikt súdu týkajúci sa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. a rozhodnutie prokuratúry v kauze muža s valaškou, sú podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) kontroverzné. Označil ich tak v stanovisku, ktoré poskytol Úrad vlády SR.

- Do 31. mája musí správca doručiť vlastníkom bytov ročné vyúčtovanie nákladov na bývanie, v ktorom nesmú chýbať údaje k platbám za teplo na vykurovanie a ohrev teplej vody.

- Pri požiari v jednom z bytov v Poprade našli staršieho muža bez známok života. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (PZ) v Prešove na sociálnej sieti informovalo, že zadymenie v bytovom dome im nahlásili vo štvrtok ráno.

- Pod Kráľovou hoľou v blízkosti obce Šumiac zomrel 60-ročný muž. Vodič dodávky stratil vedomie, pomôcť mu už napriek snahe nedokázali privolaní lekári.

- Firmy budú môcť dostať od štátu podporu zo systému kurzarbeit aj v súvislosti s novými americkými clami. Medzi dôvody jej poskytnutia totiž pribudnú nepredvídateľné nadnárodné hospodárske okolnosti.

- Bývalá učiteľka pražskej základnej školy, ktorá krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajine pred žiakmi obhajovala kroky Ruska a spochybňovala dianie v Kyjeve, dostala sedemmesačnú podmienku a zákaz činnosti s deťmi.

- Prezident Pellegrini odcestoval na oficiálnu návštevu Čiernej Hory na pozvanie jeho náprotivku Milatoviča. Sprevádzajú ho ministerka hospodárstva SR Saková, štátny tajomník rezortu diplomacie Chovanec i zástupcovia akademickej obce a podnikateľského sektora.

- Americký veľvyslanec v Istanbule a osobitný vyslanec USA pre Sýriu Tom Barrack vo štvrtok vyzval na uzavretie paktu o neútočení medzi Sýriou a Izraelom.

- Parlamentný výbor pre zdravotníctvo nepriniesol odpovede na otázky vo veci výstavby novej národnej nemocnice v bratislavských Vajnoroch. Uviedli to opoziční poslanci

- V nominácii trénera futbalovej reprezentácie Francesca Calzonu na júnové prípravné zápasy s Gréckom a Izraelom figuruje premiérovo trojica hráčov. Povolal dvojicu Tadeáš Hájovský a Adrian Fiala z AS Trenčín, debut môže zažiť aj útočník Erik Prekop z Baníka Ostrava.

- Na prezidentovi SR Petrovi Pellegrinim vidno snahu dištancovať sa od excesov koalície. Na jednej strane však vládnu politiku kritizuje, no v praktickej rovine robí len málo na to, aby ju zmenil. Pre TASR to zhodnotil politológ zo Slovenskej akadémie vied J. Marušiak.

- Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica oslobodil vo štvrtok spod obžaloby bývalého sudcu žilinského okresného súdu Daniela B., ako aj ďalších piatich obžalovaných z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku.

- Hliadka Mestskej polície v Nitre spozorovala v centre mesta opitého mladíka. Štrnásťročný chlapec z okresu Zlaté Moravce podľa mestskej polície neisto kráčal po ceste. Mladík uviedol, že nedopitú fľašu s alkoholom našiel v neďalekom kríku.

- Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok vyhlásil, že Európa je pripravená bojovať, ak to bude potrebné, za svoje základné hodnoty, ktorými sú sloboda a demokracia.

- Právnické aj fyzické osoby si budú môcť od budúceho roka odrátať od základu dane poskytnutie športového náčinia a vybavenia športovej organizácii. Na tento odpočet sa budú vzťahovať viaceré podmienky a obmedzenia. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov.

- V poslednom období nastal na Slovensku podľa premiéra Roberta Fica obrovský rozmach obranného priemyslu a výroby munície.

- Po stredajšom zosuve ľadovca a skál, ktoré spustošilo dedinu Blatten vo švajčiarskych Alpách, zostáva nezvestný jeden muž.