Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 6. júl 2024Meniny má Patrik, Patrícia
< sekcia Zahraničie

Španielsky sudca odmietol žiadosť prokuratúry o zatykač na Puigdemonta

Carles Puigdemont, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Španielska prokuratúra promptne požiadala sudcu Llarenu, ktorý sa touto kauzou zaoberá, aby vydal na Puigdemonta európsky zatýkací rozkaz. Sudca však žiadosť prokuratúry zamietol.

Madrid 22. januára (TASR) - Španielsky súd v pondelok zamietol žiadosť španielskej prokuratúry o reaktiváciu eurozatykača na katalánskeho expremiéra Carlesa Puigdemonta, zdržiavajúceho sa momentálne v Dánsku. Informovala o tom agentúra AP.

Žiadosť španielskej prokuratúry o opätovného vydanie európskeho zatýkacieho rozkazu na bývalého predsedu katalánskej vlády zamietol sudca španielskeho najvyššieho súdu Pablo Llarena.

Puigdemont v pondelok opustil Belgicko, kam koncom októbra ušiel pred súdnym vyšetrovaním v Španielsku, a odcestoval do Dánska. Španielska prokuratúra promptne požiadala sudcu Llarenu, ktorý sa touto kauzou zaoberá, aby vydal na Puigdemonta európsky zatýkací rozkaz. Sudca však žiadosť prokuratúry zamietol.

Španielske súdy pôvodne požiadali Belgicko o Puigdemontovo vydanie; neskôr - v decembri 2017 - túto svoju žiadosť stiahli v obave, že Belgicko by síce katalánskeho expremiéra vydalo, ale trestné činy, z ktorých by mohol byť obvinený, by sa zredukovali.

Belgický právny poriadok totiž nepozná termín "vzbura", takže Belgicko by päticu v exile žijúcich katalánskych politikov mohlo vydať len na základe španielskeho obvinenia zo sprenevery verejných financií. V takom prípade by ich potom španielske súdy nemohli súdiť za vzburu, ale len za spreneveru, ktorej sa katalánski politici dopustili, keď 1. októbra 2017 usporiadali referendum o nezávislosti Katalánska.

Sudca Pablo Llarena, ktorý sa kauzou Puigdemont a spol. zaoberá, dňa 5. decembra 2017 zrušil európsky aj medzinárodný zatykač na Puigdemonta a štyroch exministrov, ktorý vydala začiatkom novembra iná španielska sudkyňa. V platnosti však ponechal španielsky zatykač uvalený na päticu politikov na základe obvinenia zo vzbury a podnecovania vzbury, takže po príchode do Španielska im stále hrozí zatknutie.

V nadväznosti na spomínané zrušenie európskeho zatykača potom belgická justícia zrušila predbežné opatrenia voči týmto piatim Kataláncom, ktorí tak mohli voľne cestovať.