Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Zajatý Brit zomrel vo väzbe v samozvanej Doneckej ľudovej republike

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podľa mimovládnych organizácii bol Urey humanitárnym pracovníkom a na Ukrajine pôsobil ako dobrovoľník. Proruskí separatisti však trvajú na tom, že bol "profesionálnym" vojakom.

Moskva/Kyjev 15. júla (TASR) - Brit Paul Urey, ktorého na Ukrajine zajali proruské vojská, zomrel vo väzbe, oznámili v piatok úrady samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR). TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

"Zomrel 10. júla," oznámila na sociálnej sieti Telegram ombudsmanka DĽR Darja Morozovová.

Podľa Morozovovej boli už v čase prvej zdravotnej prehliadky zistené u Ureyho rôzne chronické ochorenia, ako cukrovka a poškodenie dýchacieho systému a obličiek, ako i niekoľko ochorení kardiovaskulárneho systému.

Ombudsmanka ďalej na sociálnej sieti uviedla, že Brit bol tiež pod psychickým tlakom, pretože jeho vlasti bol jeho osud ľahostajný. Podľa Morozovovej totiž úrady DĽR i Ruska informovali Britániu i medzinárodné spoločenstvo a médiá o Ureyho zadržaní, avšak Londýn na tieto správy nijako nereagoval.

Podľa mimovládnych organizácii bol Urey humanitárnym pracovníkom a na Ukrajine pôsobil ako dobrovoľník. Proruskí separatisti však trvajú na tom, že bol "profesionálnym" vojakom.

Urey sa narodil v roku 1977 a jeho matka Linda hovorí, že trpel cukrovkou prvého typu a potreboval pravidelné dávky inzulínu.

Podľa Morozovovej bola Ureymu poskytná potrebná zdravotná pomoc. "Napriek tomu však vzhľadom na jeho diagnózy a stres 10. júla zomrel," uviedla ombudsmanka.

Počas konfliktu na Ukrajine zajali ruské sily niekoľko britských občanov, pričom súd v DĽR uznal dvoch z nich, Aidena Aslina a Shauna Pinnera, za vinných zo "žoldnierskych aktivít" a odsúdil na trest smrti.

Britská vláda v tejto súvislosti trvá na tom, že britskí občania zajatí a odsúdení na Ukrajine boli legitímnymi členmi ukrajinskej armády, a preto sa s nimi musí zaobchádzať ako s vojnovými zajatcami podľa Ženevských konvencií.

Londýn tiež viackrát uviedol, že o osud britských občanov zajatých na Ukrajine sa zaujíma a je v tejto súvislosti v neustálom kontakte s ukrajinskou vládou a plne podporuje Ukrajinu v jej snahe o ich prepustenie.