Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Británia a Francúzsko odsudzujú útok na Západnom brehu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Britský minister zahraničných vecí David Lammy označil podpaľovanie budov, hádzanie zápalných fliaš na autá a vyháňanie ľudí z ich domovov za strašné a čo najráznejšie ho odsúdil.

Londýn/Paríž/Berlín 16. augusta (TASR) - Británia a Francúzsko odsúdili štvrtkový útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu, pri ktorom prišiel o život Palestínčan. Nemecko žiadalo zastavenie násilia a potrestanie páchateľov. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

Britský minister zahraničných vecí David Lammy označil podpaľovanie budov, hádzanie zápalných fliaš na autá a vyháňanie ľudí z ich domovov za strašné a čo najráznejšie ho odsúdil.

Francúzsky šéf diplomacie Stépnane Séjourné útoky tiež odsúdil a označil ich za neprijateľné. "Akékoľvek činy, ktoré môžu ohroziť proces rokovaní o dohode o prímerí, sú neprijateľné," uviedol Séjourné v Jeruzaleme.

"Odsudzujeme násilie extrémistických osadníkov, ktorí včera na Západnom brehu Jordánu napadli palestínsku dedinu a založili požiare," uviedlo na sociálnej sieti X nemecké ministerstvo zahraničných vecí a pripomenulo, že o život prišiel jeden Palestínčan. "Toto násilie je neprijateľné, útoku musia čo najskôr prestať," dodal rezort.

Palestínčania majú podľa nemeckého ministerstva právo na život v bezpečí. "Izrael je povinný chrániť Palestínčanov na území Západného brehu Jordánu, zastaviť tieto útoky a trestne stíhať páchateľov," uviedlo ministerstvo.

Pri štvrtkovom útoku na dedinu Džít neďaleko mesta Nábulus prišiel podľa palestínskych úradov o život jeden Palestínčan a ďalší utrpel zranenia. Osadníci použili zápalné fľaše a v dedine podpálili domy a autá, napísala stanica BBC s odvolaním sa na palestínske úrady a izraelskú armádu.

Západný breh Jordánu (Predjordánsko) je palestínske územie, ktoré Izrael okupuje od roku 1967 a od Pásma Gazy ho delí izraelské územie. Žije tam približne 700.000 Židov, väčšina medzinárodného spoločenstva však osady považuje za nezákonné na základe medzinárodného práva. Izrael to odmieta.

Prejavy násilia sa na tomto území vystupňovali od začiatku konfliktu v Pásme Gazy 7. októbra minulého roka, pripomína AFP. O život odvtedy prišli stovky Palestínčanov po zásahoch izraelskej armády či útokoch osadníkov.