Po desaťročiach rokovaní Británia v októbri súhlasila s vrátením Čagoských ostrovov Mauríciu, svojej bývalej kolónii.
Po desaťročiach rokovaní Británia v októbri súhlasila s vrátením Čagoských ostrovov Mauríciu, svojej bývalej kolónii. Podmienkou Londýna však je, že USA a Británia si ponechajú vojenskú základňu na najväčšom ostrove Diego Garcia.
V decembri sa na Mauríciu zmenila vláda, ktorá obnovila rozhovory o Čagoských ostrovoch a údajne sa usiluje získať vyššiu finančnú kompenzáciu a rokovať aj o dĺžke prenájmu základne.
Dohodu kritizovali viacerí predstavitelia administratívy novouzvoleného prezidenta vrátane dezignovaného ministra zahraničných vecí Marca Rubia, ktorý ju označil za vážnu hrozbu pre národnú bezpečnosť USA.
"Je úplne rozumné, aby nová americká administratíva zvážila podrobnosti a my s ňou samozrejme budeme diskutovať," uviedol hovorca britského premiéra Keira Starmera. Neozrejmil však, či môže dôjsť k scenáru, že Trump celú dohodu vetuje. "Budeme súhlasiť len s takou dohodou, ktorá bude v najlepšom záujme Spojeného kráľovstva a bude chrániť našu národnú bezpečnosť," vyhlásil.
Británia sa v roku 1965 v rámci svojej koloniálnej správy rozhodla oddeliť Čagoské ostrovy od Maurícia a zriadiť na nich vojenskú základňu, ktorú prenajala Spojeným štátom. Maurícius získal nezávislosť o tri roky neskôr a Čagoské ostrovy sa stali zámorským územím Spojeného kráľovstva.
Vojenská základňa na ostrove Diego Garcia má strategickú polohu pre diaľkové bombardéry a lode, čo sa prejavilo najmä počas vojen v Afganistane a Iraku.