Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Martin Schulz vyzval Camerona, aby vzťahy s EÚ vysvetlil europoslancom

Martin Schulz Foto: TASR/AP

Britský premiér David Cameron v stredu naznačil, že predmetom prípadného referenda bude nový pakt o rozdelení právomocí medzi Britániu a EÚ.

Brusel 25. januára (TASR) - Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz dnes počas tlačovej konferencie s novinármi akreditovanými v Bruseli vyzval britského premiéra Davida Camerona, aby prišiel predstaviť svoje vízie o prehodnotení vzťahov Británie s EÚ priamo pred poslancov europarlamentu.

Predseda EP zvolal novinárov na tlačovú besedu s názvom "Európska šanca - prielom alebo zbabraná vec?" so zámerom predstaviť pozíciu Európskeho parlamentu a aj svoje vlastné postoje voči tvorbe sedemročného rozpočtu únie pred, v poradí už druhým, mimoriadnym rozpočtovým summitom EÚ (7. a 8. február) a tiež postoje EP voči opatreniam pre posilnenú ekonomickú spoluprácu a v oblasti bankovej, politickej a fiškálnej únie.

Novinárov však zajímal aj jeho názor na stredajší prejav britského premiéra o potrebe prehodnotenia zmluvných vzťahov medzi Londýnom a Bruselom.

Schulz, v stredu v jednej z prvých reakcií na Cameronov londýnsky prejav uviedol, že horšiu reč ešte nepočul. Dnes pred európskymi novinármi vyzval britského premiéra, aby prišiel zopakovať svoje vízie o preusporiadaní vzťahov s EÚ, o referende o rozdelení právomocí medzi Britániu a EÚ a o možnosti odchodu Británie z únie priamo pred poslancov Európskeho parlamentu.

"Veľmi rád ho privítam na pôde parlamentu, aby nám predniesol svoje názory," uviedol v tejto súvislosti Schulz.

Cameron v stredu naznačil, že predmetom prípadného referenda bude nový pakt o rozdelení právomocí medzi Britániu a EÚ. Britskí voliči budú mať na výber medzi členstvom Británie v EÚ za nových podmienok a vystúpením z nej.

Schulz v reakcii na jeho prejav upozornil, že snaha o revíziu základného európskeho práva s cieľom vybrať si to, čo najviac vyhovuje britským záujmom by bola nebezpečným precedensom pre EÚ, ktorý by v konečnom dôsledku mohol viesť k rozdrobeniu legislatívnej bázy, dezintegrácie pilierov únie a jej rozbitiu.