Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Náklady na obnovu Big Benu sa vyšplhali už na 80 miliónov libier

Na archívnej snímke v pozadí slávne vežové hodiny britského parlamentu Big Ben v Londýne. Foto: TASR/AP/Matt Dunham

Reštaurátori musia opraviť ciferník a mechanizmus hodín, ako aj pukliny v murive veže.

Londýn 13. februára (TASR) - Náklady na obnovu hodinovej veže Big Ben v Londýne sa zvýšili o milióny libier po tom, ako na tejto pamiatke objavili poškodenie spôsobené bombou z druhej svetovej vojny, znečistenie a azbest. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na britský parlament.

Účet za renováciu Alžbetinej veže (Elizabeth Tower), ako znie jej oficiálny názov, dosiahne takmer 80 miliónov libier (95 miliónov eur). Obnova tejto pamiatky sa začala v roku 2017, jej dokončenie je naplánované na záver roka 2021. Hovorca komisie Dolnej snemovne, ktorá na projekt dohliada, označil stúpajúce náklady za "veľmi frustrujúcu" záležitosť.

Ian Ailles, generálny riaditeľ Dolnej snemovne parlamentu, uviedol, že úloha obnoviť Big Ben "je zložitejšia, než sa predpokladalo".

Reštaurátori musia opraviť ciferník a mechanizmus hodín, ako aj pukliny v murive veže. Odstránia tiež hrdzu zo strechy a obnovia lem okolo ciferníka do pôvodnej farby z 19. storočia. Vo veži bude nainštalovaný výťah. Osvetlenie budú po novom zabezpečovať nízkoenergetické diódy.

Výstavbu veže v neogotickom štýle dokončili v roku 1856 podľa návrhu architekta Augusta Pugina, ktorý projektoval aj priľahlú parlamentnú budovu - Westminsterský palác. Technický stav veže sa však v priebehu rokov zhoršil; Big Ben sa dokonca vychyľuje zo svojej osi o 46 centimetrov.

Revitalizácia pamiatky znamená, že veža je od roku 2017 prevažne utíchnutá. To sa stalo i predmetom kritiky, naposledy koncom januára, keď sa zvony Big Benu nerozozvučali pri odchode Británie z Európskej únie.