Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Políciou uzavreté časti Salisbury čelia invázii potkanov

Salisbury, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Miestne úrady vysvetlili, že prístup do políciou uzavretých častí mesta nemá nikto, teda ani zamestnanci deratizačnej služby. Potkany tak nemá kto odplašiť.

Londýn 9. apríla (TASR) - V štvrtiach anglického mesta Salisbury, ktoré polícia uzavrela pre vyšetrovanie kauzy bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa, zaznamenali nárast výskytu potkanov. Napísal o tom v nedeľu britský denník Daily Mail.

Miestne úrady vysvetlili, že prístup do políciou uzavretých častí mesta nemá nikto, teda ani zamestnanci deratizačnej služby. Potkany tak nemá kto odplašiť.

Podľa denníka môže trvať celé týždne, kým sa tento problém vyrieši. Miestny zdravotný úrad je o situácii informovaný. Mestská rada uviedla, že zatiaľ nie je možné do oblasti vyslať likvidátorov škodcov, pretože pretrváva riziko kontaminácie látkou, akej bol vystavený Skripaľ a jeho dcéra Julija.

Mimoriadne zlá je situácia s potkanmi v okolí pubu Mill, ktorý Skripaľovci navštívili krátko pred tým, ako sa u nich prejavili príznaky otravy.

Britská polícia už dávnejšie upozornila, že vyšetrovanie incidentu v Salisbury môže trvať niekoľko mesiacov. Preto požiadala miestnych obyvateľov o trpezlivosť, keďže niektoré časti mesta zostanú uzavreté dlhšie. Miestne úrady majú dokonca v pláne ohradiť miesta, kde sa Skripaľovci zdržiavali pred svojím otrávením, tri metre vysokými zátarasami.

Bývalého dôstojníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa (66) a jeho dcéru Juliju (33) našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v Salisbury, kde Skripaľ žil. Oboch po útoku hospitalizovali, pričom dlho boli v kritickom stave. Ich stav sa však podľa vedenia nemocnie, v ktorej sú hospitalizovaní, zlepšil a momentálne už nie je považovaný za kritický.

Británia z útoku na dvojicu, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze, obvinila Moskvu. Rusko však akúkoľvek zodpovednosť za útok a všetky ostatné špekulácie odmieta, pričom tvrdí, že program vývoja takejto bojovej látky nebol ani v ZSSR, ani v Rusku. Moskva súčasne žiada od Londýna ospravedlnenie a odpoveď na otázku, na čom sú jeho tvrdenia založené.