Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. február 2025Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Zahraničie

Británia pred piatimi rokmi vystúpila z EÚ

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Prvým februárovým dňom 2020 sa začalo 11-mesačné prechodné obdobie, počas ktorého pre Britániu aj naďalej platili európske pravidlá, no nemuseli už prispievať do rozpočtu EÚ.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Londýn/Bratislava 31. januára (TASR) - Pred piatimi rokmi sa zavŕšil projekt známy pod názvom brexit. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska oficiálne a definitívne vystúpilo z Európskej únie (EÚ). Stalo sa tak 31. januára 2020 o 23.00 h miestneho času (o polnoci SEČ) po 47 rokoch členstva, tri a pol roka od referenda o brexite. Túto závažnú politicko-ekonomickú udalosť si občania EÚ a Británie pripomenú v piatok, informuje TASR.

Ukončenie členstva Británie v eurobloku bolo na ostrovoch predmetom diskusií už jej vstupu do Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) 1. januára 1973.

Už o dva roky neskôr sa uskutočnilo referendum. Všetky administratívne celky okrem súostroví Shetlandy a Vonkajšie Hebridy sa vyjadrili väčšinovým "áno" - teda 67,2 percenta voličov sa vyslovilo za to, aby Spojené kráľovstvo zostalo v EHS.

História sa po štyroch desaťročiach opakovala. Konzervatívec David Cameron sľúbil v roku 2013 pred voľbami, že ak v nich jeho strana zvíťazí, iniciuje referendum o zotrvaní Britov v Európskej únii. V novembri 2015 zverejnil svoje požiadavky na reformu EÚ, o ktorých európski lídri rokovali 19. februára 2016. Deň nato vyhlásil premiér Cameron referendum a vyzval Britov, aby hlasovali za zotrvanie v Únii.

V referende, ktoré sa konalo 23. júna 2016, hlasovalo za vystúpenie z EÚ 51,9 percenta voličov, zotrvanie v Únii si želalo 48,1 percenta voličov. Na hlasovaní sa zúčastnilo 71,8 percenta zo všetkých oprávnených voličov. Vzhľadom na výsledky referenda britský premiér David Cameron oznámil, že v októbri 2016 odstúpi z postu premiéra. Vo funkcii ho vystriedala Theresa Mayová.

Mayovej sa však nepodarilo dohodu o odchode vyjednanú s EÚ presadiť v britskom parlamente ani na tretíkrát, a tak po jej rezignácii sa premiérom stal bývalý starosta Londýna, minister zahraničných vecí a popredná osobnosť kampane za brexit Boris Johnson.

Počas takmer štyroch rokov od vyhlásenia výsledkov referenda sa v Británii nielen vymenili traja premiéri, ale konali sa aj dvoje parlamentné voľby. Konzervatívci v oboch zvíťazili. V predčasných voľbách v decembri 2019 dokonca s obrovskou prevahou, a teda zástancom brexitu už prakticky nič nestálo v ceste.

Prvým februárovým dňom 2020 sa začalo 11-mesačné prechodné obdobie, počas ktorého pre Britániu aj naďalej platili európske pravidlá, no nemuseli už prispievať do rozpočtu EÚ.

Fico: Medzinárodný trestný súd je na smiech

Premiér reaguje na informáciu, že víťaz nemeckých parlamentných volieb Friedrich Merz chce pozvať do Nemecka izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

- Politicky motivované súdne rozhodnutia a politické rozhodnutia ignorovať ich sú prejavom rozkladu systému medzinárodného práva. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Avizovaný vznik Žandárskeho zboru ešte viac zvýši bezpečnosť v krajine. Vyhlásil to minister vnútra a líder Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok. Zdôraznil, že je nevyhnutné reagovať na nelegálnu migráciu, terorizmus či rastúcu agresivitu u obyvateľstva.

- Rada Odborového zväzu školstva považuje prípadné zvýšenie tarifných platov všetkých zamestnancov školstva za akceptovateľný kompromis. Kritizuje však návrh nadtarifného odmeňovania.

- Neznáma choroba na severozápade Konžskej demokratickej republiky (KDR) zabila počas posledných piatich týždňov už viac ako 50 ľudí.

- Štart nórskeho futbalistu Erlinga Haalanda v stredajšom zápase 27. kola Premier League na pôde Tottenhamu Hotspur zostáva otázny. Útočník Manchestru City vynechal pre problémy s kolenom uplynulé dva duely.

- Šesť novorodencov zomrelo za posledné dva týždne v Pásme Gazy v dôsledku silného mrazu, informoval v utorok miestny lekár Saíd Sálih.

- Na sklonku februára aj naďalej pretrváva výrazný a plošný nedostatok zrážok a s tým súvisiace podpriemerné zásoby vody viazanej v snehovej pokrývke, informuje SHMÚ.

- Kremeľ sa v utorok odmietol vyjadriť k voľne dostupným údajom, ktoré zverejnil ruský nezávislý spravodajský portál Mediazona a ruská BBC. Podľa nich zahynulo vo vojne na Ukrajine už vyše 95.000 ruských vojakov.

- Koaličná SNS vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby preveril okolnosti hlasovania na Valnom zhromaždení OSN, kde zástupca Slovenska hlasoval za uznesenie, ktoré navrhla Ukrajina.

- Súdna rada SR by mohla ako kolektívny orgán podávať disciplinárne návrhy na sudcov.

- V cele policajného zaistenia skončil 28-ročný muž, ktorý v pondelok po polnoci viedol vozidlo v Snine. Ako TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová, policajná hliadka ho zastavila pre neprimerane pomalú jazdu.

- Žilinská posádka leteckých záchranárov zasahovala v utorok popoludní v obci Skalité (okres Čadca), kde sa prevrátil traktor.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár na pondelkovom zasadnutí Rady EÚ v Bruseli hovoril so svojím novým belgickým náprotivkom Maximom Prévotom o prípade slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý v Belgicku zomrel na následky spôsobených zranení.

- Slovenské národné múzeum (SNM) - Spišské múzeum v Levoči má v zbierkach dielo pochádzajúce z tvorby renesančného sochára Donatella.

- Francúzsky futbalista Karem Benzema považuje za top hráča všetkých čias Brazílčana Ronalda. Reagoval tak na vyjadrenia Portugalčana Cristiana Ronalda, ktorý označil za najlepšieho a najkomplexnejšieho hráča histórie sám seba.

- Ukrajinský parlament v utorok prijal uznesenie, ktorým potvrdil legitimitu prezidenta Volodymyra Zelenského po predchádzajúcom neúspešnom pokuse z pondelka.

- Polícia odmietla trestné oznámenie týkajúce sa poslanca Národnej rady SR Tomáša Szalaya (SaS), podľa ktorého mal spôsobiť všeobecné ohrozenie očkovaním proti COVID-19.

- Európske zamestnanecké rady by mohli pomôcť ku skvalitneniu a zlepšeniu pracovných podmienok aj pre slovenských zamestnancov pracujúcich v nadnárodných firmách.

- Odhadované náklady na obnovu hospodárstva Ukrajiny tri roky po ruskej invázii stúpli o viac než sedem percent na 524 miliárd dolárov, čo je takmer trojnásobok jej očakávaného hospodárskeho výkonu v roku 2024.