Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 20. máj 2025Meniny má Bernard
< sekcia Zahraničie

V Británii sa začali parlamentné voľby, výsledky sú nepredvídateľné

Žena kráča okolo okna, na ktorom je obrázok volebnej urny, 6. mája 2015. Foto: TASR/AP

Podľa predpovedí výsledkov volieb získajú konzervatívci viac hlasov ako labouristi.

Londýn 7. mája (TASR) - Britskí voliči rozhodujú dnes v parlamentných voľbách, ktoré sa začali o 07.00 h miestneho času (08.00 h SELČ), o tom, kto bude riadiť piatu najväčšiu ekonomiku sveta. Výsledkom tesných volieb by však mohla byť slabá vláda a posilnenie túžby Škótska po samostatnosti, napísala agentúra Reuters.



Konzervatívci premiéra Davida Camerona a opozičná Labouristická strana Eda Milibanda dosahujú v prieskumoch verejnej mienky už celé mesiace takmer rovnakú podporu, čo naznačuje, že ani jedna z týchto strán nezíska dostatok kresiel na to, aby mala v 650-člennej Dolnej snemovni jasnú väčšinu.

"Tieto voľby budú najtesnejšie, aké sme kedy videli," povedal Miliband svojim stúpencom v severoanglickom volebnom obvode Pendle v predvečer dnešného hlasovania.

Cameron vyhlásil, že iba jeho konzervatívci budú môcť zostaviť silnú a stabilnú vládu. "Všetky iné možnosti vyústia do chaosu," varoval.

Podľa predpovedí výsledkov volieb získajú konzervatívci viac hlasov ako labouristi. Ak žiadna strana nezíska väčšinu, začnú sa v piatok koaličné rokovania s menšími stranami. To by mohlo viesť k vytvoreniu formálnej koalície, akú má Cameron už päť rokov s centristickými liberálnymi demokratmi. Mohla by však vzniknúť aj krehká menšinová vláda, ktorá bude musieť robiť kompromisy, aby získala podporu pre kľúčové hlasovania.

Posledný deň pred voľbami boli zverejnené výsledky siedmich prieskumov, z ktorých tri potvrdili takmer rovnakú podporu dvoch najväčších strán. V ďalších troch prieskumoch mali konzervatívci náskok jediného percenta a posledný prieskum predpovedal víťazstvo labouristov s dvojpercentným náskokom.

Peter Kellner z inštitútu YouGov predpokladá, že konzervatívci obsadia po voľbách 284 parlamentných kresiel, labouristi ich získajú 263, Škótska národná strana (SNP) 48, Liberálni demokrati 31, euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) s dve, Zelení jedno a waleské a severoírske strany budú mať 21 kresiel.

Ak sa jeho slová potvrdia, labouristi i konzervatívci budú potrebovať podporu najmenej dvoch malých strán, aby dokázali v parlamente presadiť nejaký zákon.

Ak by nevznikla trvácna vláda, Británia by mohla čeliť politickej nestabilite a možno aj novým voľbám.

Povojnové politické usporiadanie Británie, keď sa pri moci striedali obe najväčšie strany, sa rozpadá a kedysi okrajové strany v Škótsku a Anglicku uberajú etablovaným stranám milióny hlasov.

Volebné urny sú pripravené na doručenie do volebných miestností 6. mája 2015.
Foto: TASR/AP

Očakáva sa, že škótski nacionalisti, ktorí neuspeli v referende o nezávislosti, získajú leví podiel z kresiel prislúchajúcich Škótsku, pričom Cameron varoval, že by to mohlo ohroziť Britániu. Miliband vylúčil možnosť uzavretia dohody so SNP napriek jej snahám o vytvorenie spojenectva proti konzervatívcom.

V Anglicku sa UKIP uchádzala o konzervatívnych aj labouristických voličov, ale zrejme najviac uškodí Cameronovej šanci získať väčšinu. Premiér v tejto súvislosti varoval, že Miliband bude schopný vládnuť iba s pomocou SNP, čo by mohlo ohroziť Britániu.

Miliband vylúčil uzavretie dohody s nacionalistami napriek ich snahám vytvoriť spojenectvo proti konzervatívcom.

"Ak budeme spolupracovať, zaobídeme sa bez konzervatívcov," zdôraznila v Edinburghu šéfka SNP Nicola Sturgeonová.

Ak bude Cameron potrebovať koaličných partnerov, mohol by sa pokúsiť o koalíciu s Liberálnymi demokratmi ako v roku 2010 a možno tiež so severoírskymi unionistami a UKIP, uviedla agentúra Reuters.

Cameron sa zaviazal, že ak zostane pri moci, usporiada do konca roka 2017 referendom o zotrvaní Británie v EÚ.

Volebné miestnosti sa zatvoria sa o 22.00 h miestneho času (23.00 h SELČ). Odhady výsledkov, tzv. exit polls, budú známe ihneď po skončení hlasovania.

Okrem parlamentných volieb sa dnes na niektorých miestach Spojeného kráľovstva konajú aj komunálne voľby.

Fico hovorí o dostatku argumentov pre nepodporenie pandemickej dohody

WHO v utorok v Ženeve na svojom výročnom zasadnutí formálne prijala medzinárodnú dohodu o prevencii a kontrole pandémií.

- Bratislavská polícia objasňuje príčiny dopravnej nehody motocykla a osobného auta, ku ktorej došlo 16. mája o 14.50 na križovatke ulíc Galvaniho – Rožňavská. Vodičku motocykla po nehode so zraneniami previezli do nemocnice.

- Prezident SR Peter Pellegrini v stredu (21. 5.) v Prezidentskom paláci vymenuje nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Súdna rada SR zvolila v apríli za kandidáta do funkcie predsedu jeho trestnoprávneho kolégia Františka Moznera.

- Polícia vyšetruje trestný čin ublíženia na zdraví, ku ktorému došlo v nedeľu (18. 5.) vo večerných hodinách na pozemku jedného z rodinných domov v obci v okrese Svidník.

- Izraelská vláda a opoziční lídri v utorok kritizovali ľavicového politika Jaira Golana, ktorý v rozhlasovom rozhovore na margo postupu izraelskej armády v palestínskom Pásme Gazy vyhlásil, že príčetná krajina nemá zabíjanie bábätiek ako koníčka.

- Každý krok, ktorý má potenciál viesť k zastaveniu bojov a spravodlivému a trvalému mieru na Ukrajine, treba podporovať. Konštatuje to opozičné KDH.

- Český premiér Petr Fiala sa v utorok v Užhorode stretol s predsedom ukrajinskej vlády Denysom Šmyhaľom, s ktorým rokoval o ďalšej podpore brániacej sa Ukrajine. Šmyhaľ vôľu ČR naďalej pomáhať ocenil a vyzdvihol, že sa Česko odstrihlo od ruskej ropy a plynu.

- Opozičná Kresťanská únia (KÚ) podporí zmenu ústavy z koaličnej dielne, ak strana Smer-SD pristúpi na jej podmienky. V novele ústavy by podľa predstaviteľov strany malo byť zakomponované, že pohlavia sú definované biologicky.

- Polícia vyšetruje výbuch a požiar bankomatu v Piešťanoch, ku ktorému došlo v noci na utorok okolo 2.00 h. Policajti boli v utorok na mieste činu od skorého rána, vykonávali obhliadku a zaisťovali stopy.

- Ministri zahraničných vecí krajín EÚ v utorok schválili 17. balík sankcií proti Rusku. Cielia na takmer 200 plavidiel, ktoré sú podľa Bruselu súčasťou takzvanej ruskej tieňovej flotily.

- Verejnosť sa v pražskom Rudolfine v utorok lúči s hercom a prezidentom Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch Jiřím Bartoškom.

- V poslednom zápase Slovenska na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme zasiahne po prvý raz do hry obranca Dávid Romaňák. Nahradí chorého Michala Beňa. Proti Fínsku nebude hrať ani útočník Samuel Honzek.

- České ministerstvo zahraničných vecí (MZV ČR) sa zaoberá prípadom Čecha, ktorý v minulosti odcestoval do Ruska, kde nastúpil do armády, no teraz žiada o pomoc české úrady. V utorok to uviedla stanica ČT24.

- Čína podporuje rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom, povedala v utorok hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok podpísal zákon, ktorým sa zverejňovanie intímnych záberov bez predchádzajúceho súhlasu danej osoby, „porna z pomsty“ – či už reálneho alebo vytvoreného pomocou AI - stáva činom trestateľným podľa federálneho zákona.

- Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vyzval Európsku úniu, aby nebránila v mierových rokovaniach o Ukrajine.

- V suteréne Polikliniky Východ v košickej mestskej časti Dargovských hrdinov v pondelok (19. 5.) podvečer horelo. Polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre zločin všeobecného ohrozenia. Pre TASR to uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

- V priestoroch leopoldovskej väznice pokračuje v utorok verejné zasadnutie k návrhu na podmienečné prepustenie Mikuláša Černáka z väzenia na slobodu. Na doživotie odsúdený Černák je na verejnom zasadnutí osobne prítomný.

- Začiatkom mája vykonali v USA vôbec prvú transplantáciu močového mechúra. Táto operácia v medicínskom centre Ronalda Reagana Kalifornskej univerzity (UCLA) v Los Angeles by mohla byť zlomovým bodom pre pacientov trpiacich vážnymi ochoreniami močového mechúra.

- Maďarský parlament v utorok schválil návrh podpredsedu vlády Zsolta Semjéna na vystúpenie Maďarska z Medzinárodného trestného súdu (ICC). S odvolaním sa na server telex.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

- Americký senát v pondelok potvrdil Charlesa Kushnera, ktorý je otcom zaťa amerického prezidenta Donalda Trumpa, ako veľvyslanca USA vo Francúzsku.