Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Británia zakázala neonacistické hnutie Národná akcia

Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: TASR/AP

Krajina si osvojila aj medzinárodnú definíciu antisemitizmu.

Londýn 12. decembra (TASR) - Ultrapravicové zoskupenie, konkrétne neonacistické hnutie Národná akcia, postavili vôbec po prvý raz vo Veľkej Británii mimo zákon a zaradili ho medzi teroristické subjekty, a to s platnosťou od piatka.

Britská ministerka vnútra Amber Ruddová v tejto súvislosti hovorila v Londýne o "rasistickom, antisemitskom a homofóbnom" zoskupení.

Iniciatíva proti antisemitizmu rozhodnutie privítala hovoriac o menšom signáli proti prejavom násilia.

Spomínané neonacistické hnutie sa na webe predstavuje ako príležitosť pre mladých nacionalistov nielen sa spojiť s rovnako zmýšľajúcimi osobami, ale sa aj sociálne angažovať a byť kreatívny.

V ostrovnej monarchii rastú obavy z prejavov extrémizmu sprevádzaných násilím, akým bola napríklad vlani v júni vražda poslankyne Jo Coxovej - odporkyne brexitu a ženy angažujúcej sa za utečencov. Páchateľa, v ktorého byte sa našli nacistické memorabílie, odsúdili na doživotný trest žalára.

Británia si osvojila medzinárodnú definíciu antisemitizmu



Veľká Británia si ako jedna z prvých krajín medzinárodného spoločenstva osvojila definíciu antisemitizmu z dielne Medzinárodnej aliancie pre pripomienku holokaustu (IHRA), ktorá dúfa, že táto definícia bude perspektívne akceptovaná globálne.

Britská premiérka Theresa Mayová v tejto súvislosti dnes vyjadrila nádej, že prezentácia definície prispeje k obmedzeniu prejavov nevraživosti a útokom voči židom v ostrovnej krajine. Zdôraznila, že odteraz bude "iba jedna definícia antisemitizmu" a ktokoľvek sa ním previní, bude sa zodpovedať.

Aj keď definícia antisemitizmu nemá právne záväzný dopad, židovské organizácie dúfajú, že sa ňou budú riadiť britské súdy i rôzne vládne inštitúcie.

Z definície vyplýva, že antisemitizmus je také vnímanie židov, ktoré môže byť charakterizované ako nenávisť voči židom. Slovné a fyzické prejavy antisemitizmu sú namierené voči židovským alebo iným jednotlivcom alebo ich majetku, voči inštitúciám židovskej obce a jej cirkevným zariadeniam.

Židovské organizácie privítali postoj britskej vlády osobitne s dôrazom na fakt, že k jeho prezentácii došlo v časoch nárastu prejavov nenávisti a útokov.

Výkonný predseda Rady zástupcov britských židov Jonathan Arkush vo vyhlásení uviedol, že "s antisemitizmom na vzostupe sa stalo nevyhnutné mať jasnú definíciu, podľa ktorej by sa posudzovalo, ktoré z postojov sú alebo by mohli byť rasistické".