Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Britská armáda vypustila svoj prvý vojenský satelit na snímanie Zeme

Ilustračné foto. Foto: TASR Dano Veselský

Toto 160-kilogramové vesmírne zariadenie bude vďaka dostatočnému rozlíšeniu schopné identifikovať pozície jednotiek a vozidiel na bojisku.

Londýn 17. augusta (TASR) - Britská armáda vypustila svoj prvý špecializovaný satelit na snímanie povrchu Zeme, ktorý bude slúžiť ako podpora pre vojenské operácie aj na sledovanie vplyvu klimatickej zmeny na globálnej úrovni. V sobotu o tom informovala agentúra DPA, ktorú zmonitorovala TASR.

Satelit s názvom Tyche vyniesla spolu s ďalšími menšími zariadeniami na obežnú dráhu raketa Falcon spoločnosti SpaceX ešte v piatok zo základne Vandenberg v Kalifornii.

Tyche je veľkosťou porovnateľný s práčkou a bol navrhnutý a vyrobený v Spojenom kráľovstve na základe zmluvy v hodnote 22 miliónov libier (takmer 26 miliónov eur), ktorú získala spoločnosť Surrey Satellites Technology Limited. Zároveň je prvým satelitom, ktorý je v úplnom vlastníctve britského ministerstva obrany.

Toto 160-kilogramové vesmírne zariadenie bude vďaka dostatočnému rozlíšeniu schopné identifikovať pozície jednotiek a vozidiel na bojisku.

Do konca desaťročia chce Británia vypustiť ďalšie satelity využívajúce rôzne senzory. Niektoré z týchto sond podľa stanice BBC budú schopné vidieť zemský povrch za každého počasia a dokonca aj odpočúvať rádiové vysielanie. Britská misia bude obiehať okolo Zeme vo výške zhruba 500 kilometrov a očakáva sa, že v prevádzke bude najmenej päť rokov.

"Tyche bude poskytovať dôležité spravodajské informácie pre vojenské operácie, ako aj podporovať plnenie ďalších úloh," uviedla britská ministerka pre obstarávanie v rezorte obrany Maria Eagleová. Satelit je podľa nej tiež dôkazom záväzku Spojeného kráľovstva podporovať inovácie v oblasti vedy a techniky a stimulovať rast v celom sektore.