Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Britská vláda sa ospravedlnila za stratu tajných dokumentov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Quin povedal britským poslancom, že dokumenty sa vrátili na ministerstvo.

Londýn 29. júna (TASR) - Britské ministerstvo obrany sa v pondelok ospravedlnilo za stratu prísne tajných dokumentov obsahujúcich aj detaily o pohyboch britského vojenského plavidla HMS Defender, ktoré sa našli minulý týždeň na autobusovej zastávke.

Štátny tajomník ministerstva obrany Jeremy Quin povedal parlamentu, že vláda "hlboko ľutuje" tento lapsus, z ktorého obvinil nemenovaného vyššie postaveného predstaviteľa tohto rezortu, informovala agentúra AFP.

Quin povedal britským poslancom, že dokumenty sa vrátili na ministerstvo.

Zmienený zamestnanec rezortu, ktorý ich stratil, to incident nahlásil minulý týždeň a ministerstvo následne spustilo vyšetrovanie.

Zamestnanec teraz podľa Quina prišiel dočasne - až do ukončenia vyšetrovania - o prístup k akýmkoľvek dôverným informáciám.

Quin dodal, že všetko naznačuje, že išlo "o chybu tohto jednotlivca".

Tajné dokumenty britského ministerstva obrany sa našli minulý týždeň pri autobusovej zastávke v grófstve Kent na juhovýchode Anglicka.

Približne 50 strán premočených spisov objavila nemenovaná osoba, ktorá kontaktovala spravodajskú stanicu BBC. Stanica v nedeľu informovala, že medzi dokumentmi boli aj informácie zaoberajúce sa možnou ruskou reakcii na operácie britského torpédoborca pri pobreží Krymského polostrova z minulej stredy, po ktorom ruská strana údajne vypálila varovné výstrely.

Rusko minulú stredu informovalo, že jedna z jeho vojenských lodí vypálila varovné výstrely smerom k britskému torpédoborcu, aby ho vyhnala z oblasti neďaleko Sevastopola. Británia tento popis situácie poprela a trvala na tom, že na jej loď sa nestrieľalo a plavila sa v ukrajinských vodách.

Ďalšie z nájdených tajných dokumentov obsahovali plány o možnom pokračovaní britskej vojenskej prítomnosti v Afganistane po ukončení tamojšej vojenskej misie NATO.

Quin uviedol, že britskí spojenci vrátane Spojených štátov boli o strate týchto dokumentov informovaní. Dodal však, že nič nenaznačuje, že pri incidente došlo k ohrozeniu bezpečnosti jednotiek NATO.