Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 29. december 2024Meniny má Milada
< sekcia Zahraničie

Britskí konzervatívci a labouristi pokračovali v rokovaniach o brexite

Na snímke z videa britská premiérka Theresa Mayová (uprostred) v dolnej snemovni britského parlamentu v Londýne 3. apríla 2019. Foto: TASR/AP

Plán labouristov predpokladá zachovanie colnej únie medzi Britániou a EÚ, ako aj účasť Spojeného kráľovstva na spoločnom európskom trhu.

Londýn 5. apríla (TASR) - Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej pokračovala vo štvrtok v rokovaniach s opozičnými labouristami s cieľom prekonať patovú situáciu v otázke brexitu. Premiérka však musí zároveň čeliť narastajúcej nespokojnosti euroskeptického krídla vo vlastnej strane, píše agentúra DPA.

Vládny tím vedený šéfom úradu vlády Davidom Lidingtonom absolvoval s predstaviteľmi labouristov štyri a pol hodiny "podrobných a produktívnych technických rozhovorov".

"Vláda aj opozícia dúfajú, že sa zajtra opäť stretnú, aby pracovali na nájdení spôsobu, ako realizovať výsledky referenda. Uvedomujú si pritom potrebu dosiahnuť pokrok ešte pred blížiacim sa summitom Európskej rady," vyhlásil hovorca britskej vlády.

"Diskutovali sme o alternatívnom pláne labouristov a iných záležitostiach vrátane možnosti poradného hlasovania (referenda)," spresnil témy štvrtkového rokovania labouristický tieňový minister pre brexit Keir Starmer.

Ako pripomína agentúra DPA, líder labouristov Jeremy Corbyn pôsobil po včerajšom prvom kole rokovaní s Mayovou sklamaným dojmom. "V (Mayovej postoji) nebolo tak veľa zmien, ako som očakával," vyhlásil vtedy.

Plán labouristov predpokladá zachovanie colnej únie medzi Britániou a EÚ, ako aj účasť Spojeného kráľovstva na spoločnom európskom trhu. Podobnú verziu tzv. mäkkého brexitu podporujú aj proeurópsky ladení konzervatívni poslanci.

Prebiehajúce rokovania vlády s labouristami však vyvolávajú čoraz väčší odpor euroskeptického krídla v Konzervatívnej strane. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock vo štvrtok v tejto súvislosti uviedol, že "je zásadne proti" druhému referendu o brexite alebo dlhodobejšiemu odkladu termínu odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.

Dolná snemovňa britského parlamentu schválila v stredu večer návrh zákona, ktorý má zaviazať vládu k ďalšiemu odkladu vystúpenia krajiny z EÚ. O legislatíve musí ešte hlasovať Snemovňa lordov.

Spojené kráľovstvo malo pôvodne Úniu oficiálne opustiť 29. marca. Mayová však 22. marca na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu v prípade neschválenia dohody do 12. apríla s tým, že dovtedy by mal Londýn informovať svojich európskych partnerov, ako si predstavuje ďalší postup.

Európski lídri zvolali na 10. apríla mimoriadny summit, na ktorom buď zvážia žiadosť Británie o odklad brexitu, alebo prerokujú na poslednú chvíľu prípravy na brexit bez dohody. Ďalší odklad si vyžaduje súhlas predstaviteľov všetkých 27 zvyšných členských štátov EÚ.