Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 31. október 2024Meniny má Aurélia
< sekcia Zahraničie

Britský veľvyslanec po krátkom zatknutí opustil Irán

Demonštranti v Teheráne pália britskú a izraelskú vlajku pred budovou britskej diplomatickej misie v Teheráne v nedeľu 12. januára 2020. Pred budovou sa zišlo asi 200 demonštrantov, ktorí skandovali "Smrť Británii". K protestu pred britským veľvyslanectvom došlo deň po krátkom zadržaní britského veľvyslanca Roba Macaira, keď bol v sobotu podvečer na tryzne za 176 obetí zostrelenia ukrajinského lietadla, ku ktorému sa v sobotu priznali iránske revolučné gardy. V lietadle, ktoré bolo zostrelené v stredu krátko po štarte z teheránskeho letiska, bolo 176 osôb, pričom 57 z nich boli kanadskí občania - väčšinou šlo o príslušníkov iránskej komunity. Okrem nich sa na palube nachádzali aj občania Iránu, Ukrajiny, Švédska, Afganistanu, Nemecka a Británie. Žiaden z nich pád lietadla po zásahu raketou neprežil. Foto: TASR/AP

Podľa iránskych úradov Macaire nabádal na protivládne protesty, a preto ho zadržali. Zhromaždenie, na ktorom sa britský diplomat zúčastnil, označil Teherán za nelegálne.

Teherán 15. januára (TASR) - Britský veľvyslanec Robert Macaire opustil Irán po tom, čo ho tam cez víkend zatkli a krátko zadržiavali. Informáciu v stredu priniesli iránske štátne médiá a následne svetová agentúra AP.

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA uviedla, že Macaire odišiel z Iránu po tom, čo dostal úradné upozornenie. V správe agentúry IRNA sa nenachádzali ďalšie podrobnosti.

Macaira zadržali v sobotu 11. januára po tom, čo sa zúčastnil na spomienke za obete zostrelenia ukrajinského dopravného lietadla pri Teheráne. Spomienka so sviečkami sa rýchlo zmenila na protivládny protest a Macaire krátko nato odišiel, ale polícia ho napriek tomu zatkla.

Podľa iránskych úradov Macaire nabádal na protivládne protesty, a preto ho zadržali. Zhromaždenie, na ktorom sa britský diplomat zúčastnil, označil Teherán za nelegálne.

Pri leteckej tragédii v stredu 8. januára zahynulo všetkých 176 ľudí na palube. K zostreleniu lietadla sa po troch dňoch zapierania nakoniec priznal Irán, konkrétne revolučné gardy.