Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Bulharskí farmári protestovali pred ministerstvom poľnohospodárstva

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Marko Erd

Bulharskí poľnohospodári požadujú zákaz dovozu pšenice, kukurice, repky a ďalších tovarov z Ukrajiny, ktorých dovoz podľa nich v súčasnosti predstavuje neférovú konkurenciu.

Sofia 5. februára (TASR) - Bulharskí poľnohospodári sa pridali k svojim kolegom v iných krajinách EÚ a v pondelok taktiež vyšli protestovať do ulíc hlavného mesta Sofia. Politickými lídrom tak chceli tlmočiť svoj hnev v súvislosti s rastúcimi nákladmi a neférovou konkurenciou, informuje agentúra DPA.

Protest zorganizovali viaceré poľnohospodárske organizácie. Časť z demonštrantov sa zišla pred budovou ministerstva poľnohospodárstva v Sofii a žiadala odstúpenie šéfa tohto rezortu, ministra Kirila Vateva.

"Nedokázal ochrániť naše záujmy pred prílevom ukrajinských výrobkov," povedal pre televíziu bTV niekdajší minister poľnohospodárstva Ventsislav Varbanov, ktorý je teraz predsedom bulharského Združenia poľnohospodárskych výrobcov.

Televízia odvysielala ako poľnohospodári zapaľujú pred ministerstvom slamu. Plamene následne uhasili mliekom. Poľnohospodári taktiež dočasne zablokovali hlavnú sofijskú triedu.

Bulharský premiér Nikolaj Denkov sa ešte v nedeľu večer stretol s predstaviteľmi organizácií zastupujúcich záujmy poľnohospodárov, ktorí teraz zvažujú, či pristúpia na vládou navrhované opatrenia. Pondelňajší demonštranti však na tomto stretnutí zastúpení neboli, uvádza DPA.

Bulharskí poľnohospodári požadujú zákaz dovozu pšenice, kukurice, repky a ďalších tovarov z Ukrajiny, ktorých dovoz podľa nich v súčasnosti predstavuje neférovú konkurenciu.

Vlna nespokojnosti zachvátila v ostatnom čase poľnohospodársky sektor v mnohých európskych krajinách, pripomína AFP. Protesty a blokády či dopravné obmedzenia vypukli už napríklad vo Francúzsku, Nemecku, Belgicku, Poľsku, Rumunsku či Holandsku. Poľnohospodári vyjadrujú nespokojnosť s vládnymi opatreniami, reguláciami na úrovni EÚ či napríklad aj dovozom tovaru z Ukrajiny.