Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Bulharský prezident Radev zložil prísahu na druhé funkčné obdobie

Na snímke zľava bulharský prezident Rumen Radev a staronová viceprezidentka Iliana Jotová skladajú prísahu v parlamente v Sofii v stredu 19. januára 2022. Foto: TASR/BTA-Cvetomir Petrov

Radev je jedným z najobľúbenejších politikov v krajine, pričom populárnym sa stal vďaka podpore vlaňajších protikorupčných protestov, ako aj vymenovaním dočasnej vlády.

Sofia 19. januára (TASR) - Staronový bulharský prezident Rumen Radev zložil v stredu v parlamente prísahu a začal tak svoje druhé funkčné obdobie v tomto úrade. Agentúra AP informovala, že Radev je piatym demokraticky zvoleným prezidentom Bulharska.

Prísahu zložil na slávnostnej ceremónii spoločne so staronovou viceprezidentkou Ilianou Jotovou.

Radev (58), bývalý vojenský pilot, kandidoval v novembrových voľbách ako nezávislý s podporou socialistov a viacerých tzv. protestných strán. V druhom kole poľahky porazil svojho rivala, rektora Sofijskej univerzity Anastasa Gerdžikova, ktorého - taktiež ako nezávislého - podporovali strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) trojnásobného expremiéra Bojka Borisova.

Radev je jedným z najobľúbenejších politikov v krajine, pričom populárnym sa stal vďaka podpore vlaňajších protikorupčných protestov, ako aj vymenovaním dočasnej vlády, ktorá sa aktívne snažila prešetriť korupčné praktiky predošlého kabinetu.

Vo svojom stredajšom prejave v parlamente uviedol, že "demokracia a právny štát sú základy, ktoré musíme obnoviť". Prisľúbil, že sa bude snažiť o prekonanie demografickej krízy, a riešenie otázok ako sú chudoba, nerovnosť či zvyšovanie životnej úrovne Bulharov. AP pripomína, že 6,5-miliónové Bulharsko je najchudobnejšou krajinou EÚ, ktorej členom sa stalo v roku 2007.

Počas jeho prejavu zo sály odišli poslanci strany GERB, ktorých k tomu Radev vyprovokoval poznámkou, že počas jeho prvého mandátu v úrade hlavy štátu bol na vrchole autoritársky model vlády a zmenu priniesla až občianska vzbura proti "mafianizácii moci".

Radev už v predvolebnej kampani prisľúbil udržať svoju krajinu v NATO a EÚ; zároveň však trval aj na pragmatických vzťahoch s Ruskom i na stiahnutí západných sankcií voči Moskve.

V reakcii na aktuálne napätie medzi Ruskom a Ukrajinou uviedol, že úlohou hlavy štátu nie je prinášať obavy a ukazovať na nepriateľa, ale "pomáhať riešiť krízy pomocou mechanizmov aliancií, ktorých sme členmi". "Takéto krízy nemajú vojenské riešenie, vyžadujú si dialóg a diplomatické úsilie zamerané na deeskaláciu napätia," dodal.

Slávnostná inaugurácia Radeva prebehne v sobotu. V Bulharsku má prezident predovšetkým reprezentatívnu funkciu. Nemá výkonné právomoci, avšak skutočnosť, že o ňom rozhodujú ľudia v priamom hlasovaní, mu dodáva istý vplyv a autoritu.