Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Bývalý nacistický bunker v Hamburgu premenili na rekreačný komplex

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Súčasťou komplexu päťposchodovej betónovej stavby v hamburskej štvrti St. Pauli je hotel so 134 izbami a koncertný priestor s kapacitou 2000 miest.

Berlín 31. júla (TASR) - Bývalý nacistický bunker v Hamburgu premenili na rekreačný komplex plný reštaurácií a strešných terás, kde môžu návštevníci relaxovať v ovocnom sade. Nachádza sa tam aj koncertná sála, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Súčasťou komplexu päťposchodovej betónovej stavby v hamburskej štvrti St. Pauli je hotel so 134 izbami a koncertný priestor s kapacitou 2000 miest.

"Myšlienka zvýšiť výšku budovy zeleňou mala tomuto masívnemu bloku, ktorý zostal po nacistickej diktatúre, dodať niečo pokojné a pozitívne," povedala Anita Engelsová zo susedského združenia Hilldegarden, ktoré projekt podporilo.

Takmer 40 metrov vysoký a 76.000 ton vážiaci bunker, ktorý je jedným z najväčších bunkrov na svete, má steny hrubé 2,5 metra a strechu tvorí 3,5 metra železobetónu. Budova bola jednou z ôsmich protileteckých veží postavených počas obdobia Tretej ríše. Druhá veža v Hamburgu bola pred niekoľkými rokmi premenená na menšiu elektráreň, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

Po druhej svetovej vojne sa bunker v St. Pauli najprv využíval ako ubytovňa pre ľudí bez domova a v 50. rokoch 20. storočia sa premenil na kancelárske priestory pre mediálne a reklamné spoločnosti. Nachádzal sa tam aj nočný klub a rozhlasová stanica a lezecká stena.

V rámci projektu renovácie, ktorý v roku 2019 spustilo mesto Hamburg a súkromní investori, pomáha spoločnosť Hilldegarden oživiť históriu budovy.

Združenie zozbieralo svedectvá ľudí, ktorí v bunkri žili počas vojny a po nej, ako aj záznamy o stovkách nútených robotníkov, ktorí stavbu v roku 1942 postavili len za 300 dní.

Na prvom poschodí sa teraz nachádza výstava, ktorá predstavuje históriu tohto miesta.

V komplexe St Pauli bolo ubytovaných až 25.000 civilistov, a to aj počas spojeneckých náletov v rámci operácie Gomora v júli 1943, ktoré zničili Hamburg.