Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Bývalého veliteľa kosovských Albáncov odsúdili na osem rokov

Foto: Ilustračné foto

V rokoch 1998-99 počas vojny za odštiepenia sa Kosova od Srbska prišlo o život asi 10.000 ľudí a ďalších 1700 ich je nezvestných.

Priština 9. augusta (TASR) - Na osem rokov väzenia a 1500 eur pokuty odsúdil kosovský súd bývalého veliteľa kosovských Albáncov Xhemshita Krasniqiho za vojnové zločiny spáchané v Kosove koncom 90. rokov.

Ako vo svojom dnešnom vyhlásení spresnila misia EÚ na presadzovanie práva a spravodlivosti v Kosove (EULEX), Krasniqi bol odsúdený za "väznenie, nezákonné zadržiavanie, porušenie fyzickej integrity, ohrozenie zdravia a mučenie viacerých svedkov a neznámych civilistov".

Podľa EULEX zločiny boli spáchané v roku 1999 v tábore Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) v Kukës a Cahane v Albánsku, ako aj v kosovskom Prizrene. Vo vyhlásení sa nešpecifikujú prípady či mená obetí, ale uvádza sa v ňom, že odsúdený ich spáchal v spolupráci s členmi UCK.

Podľa správy Rady Európy z roku 2010 lídri UCK nesú zodpovednosť za smrť stoviek Srbov, Rómov a etnických Albáncov podozrivých zo spolupráce so Srbmi. V správe sa tiež uvádza, že k týmto činom došlo v lete roku 1999 - po tom lietadlá NATO podnikli 78 dní trvajúce nálety s cieľom donútiť srbské jednotky, aby sa stiahli z Kosova. Následné krátke mocenské vákuum umožnilo údajne organizované prenasledovanie nealbánskej menšiny a politických oponentov.

Americký prokurátor Clint Williamson, ktorý viedol vyšetrovanie týchto podozrení, uviedol, že sa podarilo zozbierať dôkazy o tom, že vedenie UCK dalo súhlas na spáchanie trestných činov zahŕňajúcich "nezákonné zabíjanie, únosy, nútené odchody a nezákonné zadržiavanie väzňov v táboroch v Kosove a Albánsku."

Týmito prípadmi sa má zaoberať osobitný vojnový trestný tribunál, ktorý vlani vznikol v Kosove pod tlakom jeho západných podporovateľov.

V rokoch 1998-99 počas vojny za odštiepenia sa Kosova od Srbska prišlo o život asi 10.000 ľudí a ďalších 1700 ich je nezvestných. Kosovo vyhlásilo svoju nezávislosť od Srbska v roku 2008, ale Srbsko tento krok neuznalo a vyzýva na to aj ostatné štáty sveta.