Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Cameron hľadá podporu pre postoj Británie k EÚ aj v Poľsku

Poľská premiérka Ewa Kopaczová víta britského premiéra Davida Camerona vo Varšave 29. mája 2015. Foto: TASR/AP

Do júnového summitu EÚ má Cameron v pláne stretnúť sa s predsedami vlád všetkých členských štátov EÚ.

Varšava 29. mája (TASR) - Britský premiér David Cameron absolvoval dnes vo Varšave stretnutie s predsedníčkou poľskej vlády Evou Kopaczovou. Varšava je jednou zo štyroch európskych metropol, ktoré Cameron postupne navštevuje, aby sa pokúsil získať podporu pre britskú víziu reformy EÚ.

Cameron a Kopaczová sa stretli na rokovaniach v palácovom komplexe Lazienki Królewskie a potom aj na pracovných raňajkách, po ktorých však médiám neposkytli žiadne vyhlásenie.

Pozorovatelia už pred schôdzkou predpovedali, že rokovanie premiérov bude ťažké, keďže poľská vláda nesúhlasí so zmenami, ktoré navrhuje Cameron napríklad aj v otázke spoločného trhu či práv prisťahovalcov v Británii, čo je súčasť jeho plánu na zmenu vzťahov Británie s EÚ.

Poľský minister pre európske záležitosti Rafal Trzaskowski sa pred Cameronovou návštevou v rozhovore pre poľský denník Rzeczpospolita vyjadril, že očakáva "veľmi náročné rokovania". Poľský verejnoprávny rozhlas citoval Trzaskowského, ktorý uviedol, že Poľsko odmieta obmedzenia pohybu pracovnej sily, ktoré by diskriminovali poľských občanov. Tých sa od vstupu Poľska do EÚ v roku 2004 do Británie vysťahovali tisíce, pripomenula agentúra AP.

Poľská premiérka Ewa Kopaczová a britský premiér David Cameron počas rozhovoru vo Varšave 29. mája 2015.
Foto: TASR/AP

Predmetom rokovania vo Varšave mala byť aj situácia na Ukrajine a prílev imigrantov z Afriky a Blízkeho východu. Na základe nedávneho návrhu Európskej komisie by Poľsko v rámci kvót malo prijať 2659 osôb, informoval poľský rozhlas.

Pred príchodom do Varšavy Cameron vo štvrtok v Haagu absolvoval rokovanie so svojím holandským kolegom Markom Ruttem a v Paríži sa stretol s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom. Z Varšavy Cameron odcestuje do Berlína, kde bude rokovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Do júnového summitu EÚ má Cameron v pláne stretnúť sa s predsedami vlád všetkých členských štátov EÚ. Niektoré krajiny, ako Francúzsko, otvorene oponujú otvoreniu zmlúv uzavretých v rámci EÚ, aby sa tak vyhovelo Británii, ktorá chce okrem iného zmeniť napríklad prístup imigrantov do britského sociálneho systému.

Britská vláda momentálne pracuje na príprave zákona, ktorý zaručí usporiadanie referenda do konca roka 2017 a ktorý už dostal do rúk aj parlament. Vláda súčasne oznámila, že v referende, ktoré sa uskutoční do dvoch rokov, budú Briti odpovedať na otázku: "Malo by Spojené kráľovstvo zostať členom Európskej únie?". Voliči budú vyzvaní, aby hlasovali "áno", ak chcú zostať v EÚ.

Ako konštatovala agentúra Reuters, formulácia otázky je považovaná za dôležitú, pretože kampaň za zotrvanie Británie v EÚ sa bude môcť nazývať kampaň "áno" a možno sa tak bude javiť pozitívnejšie ako opozičná kampaň.

Cameron sa zaviazal zmeniť vzťahy Británie s EÚ a získať od Bruselu späť niektoré právomoci, kým umožní Britom hlasovať o tom, či chcú zostať v EÚ alebo úniu opustiť.