Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Čavušoglu po stretnutí s Maasom ocenil kroky Berlína proti xenofóbii

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Foto: TASR/AP

Šéf tureckej diplomacie sa tiež vyjadril k snahe o normalizáciu turecko-nemeckých vzťahov.

Ankara 6. septembra (TASR) - Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu privítal v stredu kroky nemeckej vlády proti prejavom nenávisti voči cudzincom v spolkovej republike a vyjadril potrebu bojovať spoločne proti rasizmu či nepriateľstvu k utečencom. Podľa tlačovej agentúry DPA sa tak vyjadril po stretnutí s nemeckým náprotivkom Heikom Maasom, ktorý pricestoval do Turecka na svoju prvú návštevu od marcového nástupu do funkcie.

"Oceňujeme predovšetkým postoj nemeckej vlády a Heika Maasa k rastúcemu rasizmu v Nemecku a Európe. Dáva nám to ešte väčšiu nádej," povedal Čavušoglu na spoločnej tlačovej konferencii s Maasom v Ankare. Šéf tureckej diplomacie sa tiež vyjadril k snahe o normalizáciu turecko-nemeckých vzťahov, s čím podľa neho nesmú byť spájané "žiadne podmienky ani kupčenie".

Maas dal pred odchodom do Turecka jasne najavo, že základným predpokladom pre návrat vzájomných vzťahov do normálu je prepustenie na slobodu siedmich občanov Nemecka, zadržiavaných v súčasnosti tureckými orgánmi z politických dôvodov. "Tieto prípady musia byť vyriešené," povedal minulý týždeň popri ministerskom stretnutí vo Viedni.

Počas spoločného vystúpenia s Čavušoglom sa však Maas odpovedi na túto otázku vyhol a prezradil iba toľko, že na stretnutí s tureckým partnerom sa o týchto prípadoch hovorilo. "Dohodli sme sa, že v tejto veci zostaneme v naďalej kontakte, čo je aj zmysluplné a potrebné," citovala jeho slová DPA.

Maas bude pokračovať vo svojej návšteve aj vo štvrtok. V prvý deň sa okrem Čavušogla stretol aj s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, podrobnosti o ich rozhovore však zatiaľ neboli zverejnené.

Najvyšší turecký predstaviteľ má koncom septembra pricestovať na oficiálnu návštevu Nemecka.

Turecko sa v období eskalácie napätia vo svojich vzťahoch so Spojenými štátmi usiluje o zlepšenie vzťahov s členskými krajinami Európskej únie. Turecko-nemecké vzťahy prešli však v uplynulých rokoch náročným obdobím, keď sa po zmarenom pokuse o štátny prevrat v Turecku ocitli medzi tisíckami ľudí za mrežami aj nemeckí občania alebo osoby s dvojakým občianstvom. Turecké orgány obviňujú zadržaných z napojenia na mimo zákon postavenú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) alebo na duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v USA, ktorý podľa Ankary v roku 2016 zosnoval neúspešný pokus o štátny prevrat.