Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Cchaj Jing-wen: Čína musí koexistovať s demokratickým Taiwanom

Cchaj Jing-wen, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Taiwan (oficiálne Čínska republika) má vlastnú vládu - nezávislú od Čínskej ľudovej republiky - od roku 1949, keď nacionalisti prehrali v občianskej vojne s komunistami a utiekli na tento ostrov.

Tchaj-pej 20. mája (TASR) - Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen zložila v stredu slávnostnú prísahu a ujala sa druhého funkčného obdobia po tom, ako v januárových voľbách zaznamenala drvivé víťazstvo.

Podľa agentúry AFP je tento výsledok veľavravným odmietnutím snáh Pekingu o izolovanie tejto ostrovnej krajiny.

Cchaj Jing-wen počas inauguračného príhovoru uviedla, že Čína musí nájsť spôsob mierového spolužitia s demokratickým Taiwanom, ktorý nikdy neprijme čínske pravidlá.

Prezidentka je terčom kritiky zo strany Pekingu, pretože vníma Taiwan ako de facto suverénny štát, a nie ako súčasť "jednej Číny"

Od jej nástupu do prezidentského úradu v roku 2016 Peking odmieta ponuky na rokovania, pričom na Taiwan zvyšuje ekonomický, vojenský a diplomatický nátlak. Peking považuje tento ostrov za súčasť svojho územia a vyhráža sa jeho obsadením - hoci aj vojenským.

Peking v tejto súvislosti počíta s modelom "jedna krajina, dva systémy", ktorý by - podobne ako v Hongkongu - umožnil Taiwanu ponechať si niektoré slobody, zatiaľ čo by sa ostrov podrobil podmienkam pevninskej Číny.

Cchaj Jing-wen však takúto perspektívu počas príhovoru odmietla ako "nepoužiteľný plán".

"Tento model neprijmeme a nedopustíme poníženie Taiwanu. Súčasný stav sa nezmení, stojíme si pevne za týmto princípom," vyhlásila taiwanská prezidentka, ktorá zároveň vyzvala čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na začatie dialógu so zámerom znížiť napätie medzi Pekingom a Tchaj-pejom.

Taiwan (oficiálne Čínska republika) má vlastnú vládu - nezávislú od Čínskej ľudovej republiky - od roku 1949, keď nacionalisti prehrali v občianskej vojne s komunistami a utiekli na tento ostrov.

Taiwanskí lídri a ich mnohí voliči sa už desaťročia vnímajú ako skutoční predstavitelia celej Číny, hoci väčšina medzinárodného spoločenstva medzičasom prešla k diplomatickému uznaniu Pekingu.

Peking prostredníctvom hovorcu svojho ministerstva pre otázky Taiwanu v stredu vyhlásil, že "nebude nikdy tolerovať" odtrhnutie sa tohto ostrova od Číny.

"Disponujeme dostatočnými schopnosťami na obranu národnej suverenity a územnej celistvosti. Nebudeme nikdy tolerovať žiadne separatistické aktivity alebo zasahovanie externých síl do vnútornej politiky Číny," uviedol podľa tlačovej agentúry Sinchua hovorca daného rezortu Ma Siao-kuang.