Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. január 2025
< sekcia Zahraničie

Cenu Borisa Nemcova získala pätica ruských politických väzňov

Ruský opozičný politik Boris Nemcov, ktorý bol zavraždený. Foto: TASR/AP

Tento rok sa nositeľkou Nemcovovej ceny stala novinárka z mesta Barnaul Marija Ponomarenková, ktorá bola za údajné šírenie dezinformácií o ruskej armáde odsúdená na šesť rokov väzenia.

Moskva/Praha 12. júna (TASR) - Nositeľmi tohtoročnej ceny pomenovanej po ruskom politikovi Borisovi Nemcovovi sa stali piati politickí väzni z Ruska odsúdení za vyjadrenie nesúhlasu s vojnou rozpútanou Ruskom voči Ukrajine. Informovala o tom v pondelok stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Cena Borisa Nemcova sa udeľuje od roku 2016 za "odvahu pri obrane demokratických práv a slobôd" a o jej laureátoch rozhoduje rovnomenná nadácia. Nositeľmi ceny sú zväčša ruskí občania - politici i občianski aktivisti -, ktorí sú vystavení prenasledovaniu zo strany úradov.

Vlani bola Nemcovova cena udelená ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému za boj proti ruskej vojenskej agresii.

Tento rok sa nositeľkou Nemcovovej ceny stala novinárka z mesta Barnaul Marija Ponomarenková, ktorá bola za údajné šírenie dezinformácií o ruskej armáde odsúdená na šesť rokov väzenia.

Okrem Ponomarenkovej dostal Nemcovovu cenu aj učiteľ dejepisu z Komijskej republiky Nikita Tuškanov, ktorý bol odsúdený na 5,5 roka väzenia za "schvaľovanie terorizmu.

Rovnakú cenu dostal aj dôchodca Michail Simonov z Voroneže, ktorý bol odsúdený na sedem rokov väzenia.

Ocenený bol aj 18-ročný Maxim Lypkaň z Moskvy, ktorý je stíhaný za rozhovor pre RFE/RL a statusy na platforme Telegram, ako aj Vladimir Rumiancev, kurič z mesta Vologda, odsúdený za svoj protivojnový postoj na tri roky za mrežami.

Nemcovova dcéra Žanna sa pred exilové ruské médiá vyjadrila, že ak by mala povedať, čo ocenených ľudí spája, použila by slová "svedomie" a "odvaha".

Žanna Nemcovová pripomenula, že v Rusku sa trestne stíha za akúkoľvek podporu Ukrajiny alebo prejav nesúhlasu s vojnou, pričom súdy často vynášajú nepodmienečné tresty. Uviedla, že hoci protest jednotlivca nie je taký viditeľný ako masová akcia, také prípady existujú a treba o nich hovoriť.

Okrem ukrajinského prezidenta Zelenského boli vlani laureátmi Nemcovovej ceny aj ďalší Ukrajinci: kyjevský primátor Vitalij Kličko, frontman rockovej skupiny Okean Eľzy Sviatoslav Vakarčuk, zakladateľka dobrovoľníckej jednotky zdravotníkov Julija Pajevská - známa pod bojovým menom Tajra, vtedajší poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Olexij Arestovyč a ďalšie osoby.

Pred tým Nemcovovu cenu, dotovanú sumou 10.000 eur, získali opäť len ruskí občania: politici Alexej Navaľnyj a Lev Šlosberg, občianski aktivisti Konstantin Kotov, Anastasija Ševčenková, Iľdar Dadin a Nadežda Miťuškinová.

Ruský opozičný aktivista a politik Boris Nemcov, ktorý odsúdil anexiu Krymu i agresiu proti Ukrajine, bol vo februári roku 2015 zavraždený. Zastrelili ho v centre Moskvy, neďaleko hradieb Kremľa.